برندینگ رایاگرافیک گامی موثر در کسب و کار شما

برندینگ رایا گرافیک

یکی از فعالیت ها در سازمان یا شخص حقیقی برندینگ یا برندسازی است. این فعالیت باعث می­شود که جایگاه برند در ذهن مخاطب تقویت شود. امروزه، با وجود برندهای بزرگ و کوچک در بازار، باعث شده است تا بر سر بهترین جیگاهرقابت شدیدی صورت بگیرد. در این شرایط سازمان­ها می­توانند از یک متخصص برندسازی یا مشاور برندسازی مراجعه کنند. به­طوری­که، این تعریف در راستای موفق شدن برند خواهد بود. در ادامه این مقاله به معرفی برندسازی، استراتژی برند، انواع برندسازی می پردازیم.

تعریف برندینگ

یکی از مهم­ترین جنبه­های کسب و کارهای کوچک و بزرگ، برندینگ است. برای بررسی دلایل پیشرفت یک سازمان یا کسب و کار می­توان وضعیت برند آن­ها را ارزیابی کرد. ارزیابی برند برای این است که بدانیم محصولات یا خدمات آن شرکت شناخته شده است یا خیر. در حقیقت برندسازی یک فرایند منظم است که موجب آگاهی و افزایش وفادری مشتری خواهد شد.

هدف برندسازی

مهم­ترین هدف برندینگ و برندسازی محصول یا خدمت شرکت این است که در ذهن مشتریان دهنیت و چشم­انداز مناسبی ایجاد کنید. به­طوری­که، مشتری­ها جهت رفع نیازهایشا به شرکت یا سازمان شما مراجعه کنند.

برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار
برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار

عوامل مهم جهت طی مراحل برندینگ

زمانی که به فکر برندسازی افتادید، باید یکسری مراحل را طی کنید تا بتوانید بهترین برند را برای کسب و کارتان بسازید. مراحل به شرح زیر است:

 • طراحی لوگوی حرفه­ای
 • نوشتن پیام برند
 • انتخاب نام برند که باید شامل تمام جنبه­های کسب و کارتان باشد.
 • خلق صدای برند که باید در تما مطالب نوشتاری و تصویری شرکت باشد.
 • عبارت کوتاه برندسازی
 • استانداردسازی عناصر ارزیابی که هویت برند است
 • صداقت با مشتری

اهمیت برندینگ

برندینگ باعث می­شود که ارزش کسب و کارتان بالا برود. اهمیت برندسازی در کسب و کار بسیار بالا است. درواقع، برندسازی اهرمی قوی برای حضور در رقابت است. برند قوی موجب می­شود تا یک محصول به فروش برسد. اعتماد و اعبار برند یک دارایی بسیار بزرگ است که موجب می­شود هر کسب و کاری موفق شود.

اهمیت برندینگ در درآمد

تا اینجا با مفهوم و هدف برندسازی آشنا شدید. در حقیقت برندسازی نوعی بازاریابی است که شرکت­ها یا افراد برای اینکه از دیگران متمایز شود،یک نام یا سمبل را برای کسب و کارش خلق می­کند. برندسازی صرفا فقط برای اینکه در ذهن­ها باقی بمانند نیست. درواقع، این بازاریابی راهی است که از رقبای خود متمایز شوید. برند، با معرفی صحیح محصول یا خمت شرکت شما به مشتریان پیامی شفاف می­فرستد.

زمانی­که پروسه برندینگ را شروع می­کنید، بسیاری از بخش مانند تبلیغات خدمات به مشتری و لوگو درگیر می­شود، که این عناصر به خلق برندی منحصر به فرد برای شرکت کمک می­کند.

برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار
برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار

برندسازی جهت جذب مشتری جدید

اگر کسب و کارتان یک برندسازی قوی داشته باشد، موجب می­شود که مشتری­های جدیدی جذب کنید. برندسازی قوی باعث می­شود که اعتماد مشتری بالا رفته و خدمت یا محصول شما را بخرد. زیرا، خدمت یا محصول شما برابر با انتظار یا بیش از انتظار مشتری است.

برندسازی باعث رضایت کارکنان می­شود

زمانی­که فردی برای شرکتی کار می­کند که صاحب برند قوی است، به کار در آنجا افتخار کرده و حاضر نیست آن شرکت را ترک کند. شرکت­هایی مانند گوگل و رولکس چنین شرکت­هایی هستند. کار در شرکتی که صاحب برندی شناخته شده است، به بقیه این احساس را می­دهد که آن سازمان چقدر شگفت­ انگیز است.

حمایت برندینگ با تبلیغات

هما­ن­طور که قبلا مراحل برندسازی را گفتیم، تبلیغات بخشی از برندسازی است. به­طوری­که، تبلیغات اعکاس برنامه برندسازی است. یکی از راه­های تبلیغات استفاده از محصولات تبلیغاتی از شرکت­های معتبر است. شما می­توانید نام تجاری و لوگوی خودتان را روی آن محصولات می­گذارید. این امر می­تواند موجب افزایش اعتبار و اهمیت برای برندتان شود.

برندسازی موجب ایجاد اعتماد در بازار می­شود

یکی از اهداف برندینگ کسب حفظ معینی از اعتماد است. برندسازی یک وعده واقعی و قابل دستیابی را ایجاد می­کند؛ بنابراین بعد از مدتی به آن عمل خواهد شد. بدین صورت برندسازی موجب افزایش اعتماد در ذهن ذی نفعان خواهد شد.

برندسازی برای ایجاد تمایز بین رقبا

هر کسب و کاری که داشته باشید، مطمئنا رقبای بسیاری در کسب و کارتان خواهید داشت. برندسازی قوی باعث می­شود تاشما در میان رقیبتان تمایز پیدا کنید. در نهایت رایا گرافیک با برندسازی می­تواید به مشتری نشان دهید که شما در میان رقبایتان انتخاب مناسب­تری خواهید بود.

برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار
برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار

انواع برندینگ

تا به امروز انواع مختلفی از دسته­بندی­های برندسازی ارائه شده­است. اما مهم­ترین دسته بندی­های برندسازی در جدول زیر آمده­است:

نام برند شرح
برندسازی مشار کتی (co-brandig) همان­طور که از نامش پیداست شما با برند دیگر مشارکت می­کنید تا به هدفتان برسید.
برندسازی دیجیتال برای استفاده از این روش می­توانید از وب­سایت، شبکه­های اجتماعی، سئو و غیره استفاده کنید.
برندسازی شخصی (personal branding) هر فرد برای ایجاد اعتبار و شهرت خودش این روش را به­کار ببرد.
برندسازی علّی به این معنی استکه برندتان را با یک کار خیرخواهانه یا مسولیت اجتماعی همسو کنید.
برندینگ کشور به این معنی که برای جذب گردشگر و سرمایه­گذاری تلاش کنید.

اشتباهاتی در رابطه با برندینگ

برخی از از افراد برندسازی را با موارد دیگر اشتباه می­گیرند. آن­های عبارتند از:

 • برند با لوگو متفاوت است.
 • برند با علامت تجاری متفاوت است.
 • شعار سازمان با شعار برند تفاوت دارد.
 • برند با حسن شهرت فرق دارد. هر شخص مشهوری دارای برند شخصی نیست.
 • اگر برندی قوی است لزوما گران نیست.

ابزارهای برندینگ

برای اینکه یک برند قوی ایجااد کنید. به ابزارهایی نیاز دارید که این هدف شما را برآورده کند. آن­ها عبارتند از:

 • تبلیغ
 • روابط عمومی
 • پیشبرد فروش
 • بازاریابی مستقیم
 • فروش شخصی
 • بسته بندی
 • رویدادها و اسپانسرینگ
 • خدمات مشتری
برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار
برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار

داستان برندینگ

یکی از اصلی­ترین بخش­های برندسازی، ساخت هویت است. با استفاده از داستان می­توان این هویت را ایجاد کرد. درواقع، داستان، یکی از روش­های ارتباطی باا بقیه مردم است. ایجاد ارتباط از طریق موسیقی یا مکالمه، باعث می­شود که افرادی را از تمام نقاط جهان مخاطب شما کند.

نکاتی برای ایجاد بهترین داستان برندینگ

برای اینکه یک داستان برند عالی را بنویسید باید نکاتی را بدانید که در این بخش از مقاله به آن اشاره خواهیم کرد. اول از همه این است که آن داستانی که برای برندتان مدنظر است را بنویسید. شما باید بدانید که مخاطبتان چه چیزی را می­خواهد و به چه اطلاعاتی نیاز دارد. مشتریان دوست دارند بدانند که محصول شما مناسب است یا خیر. آن­ها می­خواهند برند و داستانی که برندتان دارند را بشناسند. دو نکته مهم درباره اینکه داستان برندتان را بنویسید عبارتند از:

 • شما کی هستید؟
 • کارتان چیست؟

نکته دوم این است که باید جزییات برند را کامل بگویید. داستان شما نباید گنگ و پر از ابهام باشد. داستانی که جزییات نداشته باشد، جذاب نیست؛ بنابراین داستان برندتان باید دقیق یا جزییات و بدون ابهام باشد تا یک داستان را جذاب کند. زمانی­که داستان برند را توصیف می­کنید، به نکات زیر توجه کنید:

 • محصول و خدماتی که دارید، چرا ارزشمندند؟
 • مخاطب هدف شما چه کسی است؟
 • استفاده از داده­های آماری درباره محصول یا خدمات
 • محصولات شما مناسب چه کسانی است؟

نکته آخر در رابطه با داستان این است که داستانتان را اختصاصی کنید. اگر مخاطب هدفتان چند دسته هستند، لحنتان به گونه­ای باشد تا برای آن­ها مناسب باشد.

کتابچه برند

کتابچه برند یک راهنمای کامل است که هویت برند را توصیف می­کند. این کتابچه شامل تمام جزییات و استانداردهای برند است. این کتابچه با ارزش­های اصلی برند شروع می­شود. تمام جنبه­های برند از جمله لوگو، رنگ، تایپوگرافی و تصاویر را شامل می­شود. کتابچه برند شما می­توانید برندتان را به دنیا معرفی کنید. داشتن کتابچه برند یکی از موارد ضروری است که تمام کسب و کارها چه کوچک و چه بزرگ باید داشته باشند.

برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار
برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار

استراتژی­ های برندسازی

استراتژی­های برندینگ یک برنامه­ای بلند مدت است. شرکت­ها از این برنامه برای دستیابی به اهداف بلند مدتشان استفاده    می­کنند. انتخاب برند شما از طرف مصرف کنددگان است، باید توجه کنید که اگر مراحل استراتژی برند سازی به درستی اجرا شود، ارزش ویژه­ای به کسب و کار شما می­بخشد؛ بدین صورت برند شما ماندگار خواهد شد. یعنی از نظر مشتری برندتان، معنایی فراتر از یک نام تجاری شده و با دهن آن­ها عجین می­شود.

اکثر صاحبان کسب و کار فکر می­کنند که استراتژی برندسازی تنها انتخاب نام، طراحی، لوگو، رنگ یا وب سایت است. که البته این تفکر اشتباه است. در واقع، استراتژی مفهومی فراتر از این عناصر دارد. به­ طوری­ که، ریشه کسب و کار شما را تشکیل می­دهد. استراتژی برندسازی به مرور زمان باعث می­شود که آگاهی از برند، ارزش برند و تعداد مشتری افزایش پیدا کند.

عناصر استراتژی برندینگ

اکنون که با مفهوم استراتژی برندسازی آشناشدید، در این قسمت از مقاله می­خوایم به عناصر اصلی استراتژی برندسازی بپردازیم. روش­های مختلفی برای تعیین استراتژی برندینگ وجود دارد که می­توانید یکی از آن­ها را انتخاب و پیاده سازی کنید. اینکه کدام روش را انتخاب کنید، به هدفتان بستگی دارد. برای اینکه بتوانید استراتژی اولیه خودتان را انتخاب کنید عناصری وجود دارد که با کمک آن­ها می­توانید بهترین استراتژی را انتخاب کنید. عناصر اصلی عبارتند از:

 • اهداف
 • ارزش
 • شناسایی مخاطب هدف
 • آنالیز بازار رقبا
 • شخصیت
 • تگ لاین

در ادامه هر یک از عناصر استراتژی برندسازی را توضیح خواهیم داد.

اهداف

عنصر اصلی در تدوین استراتژی کسب و کار هدف است. شما به عنوان رییس کسب و کار خودتان باید بدانید که هدف از کسب و کاری که راه­اندازی کردید چیست. زیرا زمانی­که هدفان مشخص باشد، مشتریان بیشتری را جذب خواهید کرد.

ارزش

یکی­دیگر از عناصر اصلی استراتژی برندینگ، تعیین ارزش یک برند هویت و کارایی نام تجاری کسب و کار شما است؛ که به مشتریان و رقبا معرفی می­کند. بدین صورت جایگاه اصلی شمادر بازارهای رقابتی شخص می­شود.

شناسایی مخاطب هدف

مخاطب هدف یکی از عناصری است که در تدوین استراژی برندسازی کمک شایانی می­کند. با شناخت مخاطب هدفتان بسیاری از نیازهای اصلی آن­ها را درک کنید. بدین ترتیب با شناسایی مشکلات می­توانید درصدد رفع آن­ها بیایید.

آنالیز بازار رقبا

تحلیل بازار می­تواند به تدوین استراتژی برندسازی کمک بسیاری کند. این عنصر نقش بسیار مهمی در موفقیت برند شما دارد. به منظور تحلیل بازار باید کمبودهایی که در بازار است را شناسایی کنید. سپس باید ببینید که چه چیزی در بازار رقابتی شما را از دیگران متمایز می­کند و آن را ارائه دهید. آنالیز به شما کمک می­کند تا نقاط قوت و ضعف رقبا را شناسایی کنید؛ با سیاست­هایی که در کسب و کارشان به کار می­برد آشنا شوید.

شخصیت سازی برند

تصور کنید برندتان یک انسان است. بدین ترتیب یک شخصیت مستقل و قدرتمند برای برندتان مدنظر بگیرید و تعریف کنید. از این طریق می­توانید با مشتریان خود ارتباطی موثر داشته باشید. این یک اصل بسیار مهم در استراتژی برندسازی است که کسب و کارهای نوپا آن را نادیده می­گیرند.

تگ­لاین در برند

تگ­لاین­ها برای معرفی نام تجاری استفاده می­شوند. تگ­لاین­ها جزو بصری برند است. تگ­لاین یک جمله یا عبارتی ماندگار است که نام تجای شما را به مردم دنیامعرفی می­کند. برخی از صاحبان کسب و کار تگ­لاین را با شعار اشتباه می­گیرند. در صورتی که تگ­لاین یک جمله یا عبارت کوتاه ماندگار است و کسب و کارتان را توصیف می­کند.

حوزه ­های برندسازی

برندسازی حوزه­های مختلفی دارد که در ادامه این مقاله با آن­ها آشنا خواهید شد. آن­ها عبارتند از:

 • تعمیم
 • هویت
 • تصویر
 • جایگاه
 • شخصیت
 • ارزش
 • تجربه
 • تمایز
 • ارتباطات
 • شکاف

در ادامه به توضیح هر یک از آن­ها خواهیم پرداخت.

تعمیم برند

تعمیم برند به این معناست که یک محصول یا خدمتی جدید در حیطه کاری متفوت ارائه دهید. به­ طوری­ که، بازار هدفی جدید را در بر بگیرد. این امر به صاحبان کسب و کار اجازه می­دهد تا از اهرم آگاهی برند در جریان­های درآمدی جدید استفاده کنند.

هویت

هویت برند یا همان برند نامی ساده و آشنا اسن که باعث می­شود مردم محصولات یا خدمات شرکتی به­ خصوص را بشناسند و از آن آگاه شوند. هویت برند یعنی اینکه مشتری با نگاه به لوگو یا ویژگی­های بصری دیگر آن کسب و کار را بشناسند.

تصویر

تصویر برند ایده یا تصوری است که در ذهن مردم باقی می­ماند و مخاطبان با نگاه به آن متوجه می­شوند که باید چه انتظاری از برند داشته باشند.

جایگاه­یابی

جایگاه­ یابی برند نحوه ارائه محصول را در بازار مشخص می­کند. جایگاه برند مشخص می­کن که بازار هدف محصول یا خدمت شما چه بخشی از جامعه را در بر می­ گیرد.

تجربه و تمایز

تجربه برند مجموعه ­ای از مراحل است که مشتری از سفارش محصول یا خدمت تا استفاده از آن را طی می­کند. تمایز برند به این معنی است که محصولات و خدمات برند شما با رقبایتان چیست.

ارتباطات

پیام­هایی که ازطرف تبلیغات، بروشور، شعار، بیلبورد به مخاطب می­رسد را ارتباطات برند می­گویند. برای داشتن برند موفق باید از طرق مختلف مزایای محصول یا خدمتتان را بیان کنید.

شکاف

شکاف برند تفاوت میان وعده­های داده شده و کیفیت واقعی برند را بیان می­کند. برندی موفق است که بتواند به تمام  وعده­ های خود عمل کند.

شخصیت و ارزش ویژه

همان­طور که قبلا توضیح دادیم، شخصیت برند به این معنی است که برای برندتان شخصیتی مستقل در نظر بگیرید. برند شما باید بتواند ویژگی­های اخساسی و کیفی خاصی رابه مشتریان القا کند. ارزش ویژه یا ارزش برند شامل ارزش مالی و مزیت­ های استراتژیکی برندسازی باشد.

نتیجه­ گیری

در این مقاله هدف این بود که با برندسازی و مراحل آن آشنا شدید. در این مقاله ما برندسازی را معرفی کردیم و اهمیت آن را بیان کردیم. سپس درباره استراتژی برندینگ و حوزه­های مختلف آن را توضیح دادیم. برای اینکه اتوانید برای کسب و کارتان یک برند ماندگار بسازید لازم است که پیش متخصصان برندسازی بروید. برای آشنایی با خدمات ما می­توانید با ما تماس بگیرید.

برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار
برندینگ و افزایش درآمد در کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ده + دو =

فهرست