طراحی بسته بندی محصول چه مراحلی دارد

در این مقاله میخواهم درباره مراحل طراحی بسته بندی که باید به طور خلاقانه و اصولی طی شود، صحبت کنم. به یاد داشته باشید، بسته بندی موضوعی بسیار گسترده تر از قرار دادن یک محصول داخل جعبه است.

وقتی به عنوان یک تولید کننده تصمیم می‌گیرید برای محصولات خود، بسته بندی‌ مناسبی را انتخاب کنید، باید مراحل بسیاری را بگذرانید تا موفق به طراحی یک بسته خلاقانه و مناسب بازار هدف شوید.

 

Alt

چرا بسته بندی مناسب، ضروری است؟

به یاد داشته باشید، نحوه طراحی بسته بندی محصول، می‌تواند سرنوشت بیزینس و فروش شمارا تغییر دهد. منظور از تغییر، موفقیت و یا شکست بیزینس شما است.

 

Alt

همانطور که در مقالات قبلی گفته شد، شما تنها ۴ ثانیه فرصت دارید تا دل مشتری را در میان بقیه محصولات به دست بیاورید و سرنوشت این ۴ ثانیه تنها به بسته بندی محصول شما بستگی دارد.

در ادامه، به طور جزیی تر در باره مراحل طراحی بسته بندی حرفه‌ای و خلاقانه، صحبت خواهیم کرد.

 

ویژگی های بسته بندی حرفه‌ای

برای رسیدن به یک بسته بندی حرفه‌ای باید تمام ویژگی های فیزیکی و بصری در پروسه طراحی رعایت شود.

منظور از ویژگی های فیزیکی؛ استاندارد بودن ابعاد، محافظت از محصول در برابر سرما، گرما،‌ رطوبت، نور و … تا زمانی که به دست مشتری می‌رسد و انتخاب جنس بسته بندی متناسب با محصول می‌باشد.

منظور از ویژگی های بصری، انتخاب فرم بسته بندی با توجه به محصول و بازار هدف، رنگ‌بندی، انتخاب فونت و سایز نوشته‌ها، انتخاب کردن تصویر مناسب و در نهایت قابلیت تولید انبوه و توزیع راحت آن است.

 

نحوه طراحی بسته بندی

همانطور که بالاتر اشاره کردم، برای بسته بندی مراحلی وجود دارد که در ادامه میخواهم هر کدام را به صورت تخصصی‌تر بررسی کنم.

 

۱-پرسش و پاسخ

قبل از اینکه اقدام به طراحی بسته بندی خود کنید، لازم است سوالاتی را از خود بپرسید و به آنها پاسخ دهید.

برای مثال

۱-محصول شما چیست و برای چه گروه سنی‌ای طراحی شده؟کودک، نوجوان، بزرگسال

۲-جنسیت مشتریان هدف شما چیست؟ دختر یا پسر ،‌ مرد یا زن

۳-محصول شما قرار است چه دغدغه ای از مخاطب را حل کند؟

۴-به چه صورت محصول شما به دست مشتری می‌رسد؟ قرار است در میان محصولات دیگر در یک قفسه بزرگ قرار بگیرد یا قرار است برای خود استندی جداگانه داشته باشد.

۵-با توجه به نوع محصول، طراحی فرم بسته مهم تر است یا طراحی گرافیک آن؟

وقتی به این پرسش ها پاسخ دادید، حالا نوبت به مراحل بعدی می‌رسد.

 

Alt

 

۲-انتخاب جنس بسته بندی

انتخاب جنس بسته بندی به عوامل گوناگونی از جمله محصول، نحوه حمل و نقل و بازار فروش آن و در نهایت بودجه کارفرما دارد. برای گرفتن اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب جنس بسته بندی، پیشنهاد می‌کنم مقالات قبلی هم مطالعه کنید.

 

۲-ایده پردازی

در این مرحله لازم است در منابع گوناگون، به بسته بندی های مختلفی که برای محصولاتی مشابه محصول شما طراحی شده است نگاهی بیندازید و برای خود ایده جمع آوری کنید. در بازار رقابتی خود، بسته بندی رقیبان خود را مشاهده کرده و فکر کنید با چه تفاوتی می‌توانید خود را از آنها متمایز کنید.

در نهایت بهتر است ۱۰ الی ۲۰ طرح منتخب داشته باشید تا بتوانید از طریق آنها به ایده نهایی و اختصاصی خود برسید.

 

۳-انتخاب رنگ

رنگ بسته بندی، همانند تمامی مراحل دیگر باید بر اساس مشتری هدف و در نهایت بازار هدف باشد. در هنگام انتخاب رنگ بسته بندی، به حسی که از طریق آن قصد دارید به مشتری انتقال دهید به خوبی توجه کنید.

به عنوان مثال، برای بسته بندی ماسک درمانی صورت که مشتری قرار است از طریق حس آرامش بگیرد، بهتر است از رنگ های پاستلی یا سفید استفاده شود. برعکس،‌ برای بسته بندی یک نوشابه انرژی‌زا از رنگ هایی استفاده می‌کنیم که حس شادابی و سرزندگی را به مخاطب القا کند.

 

Alt

 

۴-طراحی دیجیتال

پس از تصمیم گیری طرح نهایی، نوبت به طراحی آن به صورت دیجیتال می‌رسد. پس از طراحی اولیه دیجیتال و مشخص کردن تمامی خطوط برش، یک‌بار به صورت آزمایشی از بسته بندی پرینت گرفته می‌شود.

این پرینت صرفا به این دلیل است که ما بتوانیم فرم بسته بندی را از نزدیک دیده و بهتر برای بقیه مراحل تصمیم گیری کنیم.

 

۵-مشخص کردن جایگاه عکس و نوشته‌ها

حال که طرح نهایی ما تایید شده است، باید یکبار دیگر به صورت دیجیتال،   رنگ بسته بندی،‌ جایگاه عکس ، نوشته‌ها، لوگو و تمامی اطلاعاتی که لازم است در پشت و روی بسته بندی قرار بگیرد، طراحی و در نهایت اجرا شود.

۶-ارائه نمونه آزمایشی بسته بندی به مشتری

حالا که تمامی مراحل طراحی بسته بندی را اجرا کردیم، نوبت به گرفتن تایید نهایی از کارفرما می‌شود. برای این کار ابتدا یک پرینت رنگی از طرح نهایی می‌گیریم، سپس کارفرما آن را بررسی کرده و در نهایت به صورت کتبی رضایت خود را اعلام می‌کند.

 

۷-تولید انبوه

پس از تایید نهایی، بسته بندی به صورت گسترده در چاپخانه به چاپ می‌رسد و در نهایت در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد.

 

فراموش نکنید:

 خلاقیت در تک تک مراحل طراحی بسته بندی، می‌تواند سرنوشت بیزینس شما را تغییر دهد. بسته بندی، فروشنده محصول شماست، چراکه هیچکس در کنار محصول شما نایستاده تا برای مشتری از کیفیت محصول شما تعریف کند.

قانع کردن مشتری برای خرید محصول شما از بین تمامی محصولاتی که مشابه شما هستند را، بسته بندی انجام خواهد داد.

تیم رایاگرافیک، در کنار رعایت کردن تمامی نکاتی که برای یک طراحی حرفه‌ای لازم است، خلاقیت را ضمیمه اصلی کار خود قرار می‌دهد، چون معتقد است با طراحی بسته بندی اصولی و از همه مهم تر خلاقانه، دیگر نگران رقابت در میان بازار گسترده رقیبان خود نخواهید بود.

 

مراحل طراحی بسته بندی در تیم رایاگرافیک به چه صورت است؟

نحوه طراحی بسته بندی در تیم رایاگرافیک به صورت زیر میباشد:

 

۱-ابتدا نوع محصول مشتری مشخص می‌شود.

بسته به نوع محصول مشتری که می‌تواند مواد غذایی، محصولات لوکس از جمله خشبار، زعفران و …، لوازم یدکی، لوازم بهداشتی و … باشد، جنس بسته بندی مناسب محصول مورد نظرمان انتخاب می‌شود.

 

۲-اطلاع از بودجه مشتری

در این مرحله نیاز است ما از بودجه مشتری که برای بسته بندی در نظر گرفته، اطلاع داشته باشیم تا بر اساس آن بتوانیم برای ادامه نحوه بسته بندی تصمیم‌گیری کنیم.

 

۳-بررسی طراحی بسته بندی رقبا در بازار

پس از مشخص شدن بودجه مشتری، تیم رایاگرافیک بسته بندی رقبا را در بازار بررسی می‌کند، تا بتواند در مرحله طراحی بسته بندی خلاقانه و متفاوت عمل کند.

 

۴-اتود زدن طرح بسته بندی

بر اساس سه مرحله قبل و بودجه مشتری ، طرح اولیه اتود زده می‌شود. در این مرحله معمولا دو الی سه طرح اتود زده شده و به مشتری ارسال شده تا طرح مورد نظر خود را انتخاب کند.

 

۵-نحوه ارائه محصول به بازار

حالا نوبت به طراحی نهایی می‌رسد. در این از مشتری سوال می‌شود که چطور قصد ارائه محصول را در بازار دارد. ممکن است برای بعضی افراد برندینگ اهمیت بسیاری داشته باشد،‌ در نتیجه این نکته باید در طراحی رعایت شود.

 

۶-طراحی نهایی بسته بندی

حالا نوبت به آخرین مرحله از مراحل طراحی بسته بندی، یعنی طراحی نهایی می‌رسد.

حالا با توجه به آن متریالی که داریم، باید یک طراحی خاص برای محصول در نظر بگیریم. به عنوان مثال اگر متریال نایلون یا سلفون است، طراحی ما بسیار متفاوت تر از وقتی است که متریال ما مقوایی است.

هنگامی که متریال ما نایلکس است، ما محدودیت در انتخاب رنگ داریم و نهایتا میتوانیم از یک رنگ یا دورنگ استفاده کنیم، اما در متریال مقوایی می‌توانیم از ۴ رنگ استفاده کنیم و دست ما برای طراحی باز است.

البته خلاقیت در طراحی بسته بندی برای تیم رایاگرافیک بسیار مهم است و تا به امروز موفق در  رعایت این امر حتی در محدودیت بوده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید. 09122134571 02122377919

 ‌

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

3 × 2 =

فهرست