طراحی بسته بندی

خلاقیت در بسته بندی

خلاقیت در بسته بندی

خلاقیت در بسته بندی، کلید موفقیت یک برند، با وجود هزاران رقیب در بازار هدف خود است. درست است که بسیاری از محصولات و برند‌ها، همچنان مشتریان وفادار خود را دارند که در طول عمر خود از همان برند خرید می‌کنند. اما اگر قصد تولید محصولی را دارید که رقابت در بازار آن کمی سخت به نظر می‌رسد، اصلا نگران نباشید. کلید موفقیت شما، خلاقیت در بسته بندی کالا است.

خلاقیت در بسته بندی

خلاقیت در بسته بندی

چگونه هر برند باید یک بسته بندی خلاقانه داشته باشد؟

با استفاده از خلاقیت در بسته بندی، می‌توانید به فروش بالا دست پیدا کنید و سهم بازار را از آن خود کنید. همان طور که برند های تازه باید نگران خلاقیت در بسته بندی کالا باشند، برندهای شناخته شده‌ هم نباید از آن غافل شوند، چراکه ممکن است نوع بسته بندی قدیمی، برای همیشه آنهارا به دست فراموشی در میان رقیبان خلاق خود بسپارد.

بسته بندی خلاقانه چطور می‌تواند فروش را بالا ببرد؟

خلاقیت در بسته بندی در حقیقت همان فروشنده‌ی محصول شما است. پیام برند، کیفیت، و عملکرد محصول باید از طریق بسته بندی به مشتری انتقال داده شود، تا محصول شما در میان هزاران محصول دیگر توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کند.

خلاقیت را می‌توان در تمامی مراحل طراحی بسته بندی، از جمله انتخاب رنگ،‌ شکل جعبه،‌ لوگو، طراحی گرافیکی، بافت و … اجرا کرد تا علاقه مشتری برای خرید محصول بیشتر شود.

خلاقیت در بسته بندی چیست؟

گاهی اوقات در بسته بندی محصولات، از ویژگی یا طرح خاصی استفاده می‌شود که احساسات مشتری را بیدار می‌کند. خلاقیت در بسته بندی یعنی استفاده از الگو، اشکال یا حتی یک سادگی که باعث خاص شدن محصول شود. ممکن است محصول، همان محصول همیشگی باشد که مشتری استفاده می‌کرده است،‌ اما با اضافه کردن یک ویژگی جدید و ساختار شکنی، مشتری می‌تواند یک تجربه‌ی جدید را احساس کند، و این دقیقا نتیجه‌ی به کارگیری خلاقیت است.

برند های شناخته شده چطور خلاقیت به خرج دهند؟

خلاقیت در بسته بندی همانطور که بالاتر اشاره کردم، یک برند هرچند هم که شناخته شده باشد، نمی‌تواند به همان شیوه همیشگی به بسته بندی محصولات خود بپردازد. زیرا به احتمال زیاد با ورود برندهای جدید و خلاقیتی که آنها در بسته بندی استفاده می‌کنند، فراموش خواهند شد.

کاملا این موضوع را درک می‌کنم که برند های شناخته شده، سال ها وقت خود را صرف شناسایی برند، لوگو، رنگ و طرح محصول خود کرده‌اند و حالا نمی‌توانند به راحتی طرح جدیدی برای بسته بندی محصول خود در نظر بگیرند.

این کار، ریسک ناشناس شدن برندشان را به همراه دارد. اما این برندها هم می‌توانند با تغییرات جزیی و نوشتن پیام های پررنگ که روی بسته بندی مشخص می‌شود، توجه مشتریان وفادارشان را به خود جلب کنند.

بسته بندی جدید خلاقیت در بسته بندی

با نوشتن این شعار بر روی بسته بندی، به مشتری متوجه می‌شود این همان محصول قدیمی است، فقط نوع بسته بندی آن عوض شده است. بسته بندی جدید و آسان باز شو خلاقیت در بسته بندی. اگر نسخه بسته بندی قبلی شما، مصرف کنندگان را در هنگام استفاده از محصول اذیت می‌کرده است، با انتخاب یک بسته بندی جدید و نوشتن این شعار بر روی آن، به مشتری اطلاع می‌دهید به دلیل نا‌کارآمد بودن بسته بندی قبلی این بسته بندی جدید را برای محصولمان در نظر گرفته‌ایم.

بسته بندی سازگار با محیط زیست

خلاقیت در بسته بندی این یک فراخوان برای مصرف کنندگانی است که نگران محیط زیست هستند. آمار نشان می‌دهد بسته بندی هایی که با محیط زیست سازگار هستند، فروش و درآمد را بیشتر می‌کنند.مثال های بالا، نمونه هایی از شیوه های استفاده خلاقیت برای برند های شناخته شده بود.

اگر شما هم یک برند شناخته شده هستید، اصلا نگران تغییر فرم و شیوه بسته بندی همیشگی خود نباشید. خلاقیت در بسته بندی، حتی می‌تواند یک شور‌ و اشتیاق جدید برای استفاده همیشگی از محصول شما در مشتری ایجاد کند.

بسته بندی سازگار با محیط زیست

در بسته بندی می‌توان از خلاقیت های دیگری هم برای بالاتر بردن علاقه مشتری برای خرید، استفاده کرد.

برای مثال:

  • استفاده از متریال های نرم یا برجسته
  • تغییر اندازه یا ایجاد یک پنجره در محصول که از طریق آن مشتری بتواند داخل بسته بندی را ببیند.
  • استفاده از یک الگو و فرمت جدید در بسته بندی
  • اسفاده از کاربرد محصول در طراحی
  • استفاده از رنگ های جذاب که شور و اشتیاق را در مشتری بیدار می‌کند
  • درگیر کردن حواس پنج گانه مخاطب در بسته بندی
  • سادگی در بسته بندی و استفاده از ۱ الی ۲ رنگ
  • استفاده از محتوایات درون بسته بندی

در آخر این سوالات را برای انتخاب بسته بندی نهایی، از خود بپرسید: بسته بندی محصول شما کنار بسته بندی محصولات رقیبان این اولین و مهمترین سوال است. چرا که اگر محصول شما در کنار دیگر محصولات دیده نشود، حتی فرصتی برای وسوسه کردن مصرف کنندگان پیدا نمی‌کند. این مصادف با شکست است.

آیا بسته بندی کیفیت محصول شمارا نشان می‌دهد؟ بیشتر مصرف کنندگان بر این باورند که بسته بندی کیفیت و عملکرد محصول را نشان می‌دهد. مغز آنها طوری طراحی شده که یک بسته بندی معمولی و ساده را به بی کیفیت بودن محصول ارتباط می‌دهند. عدم استفاده از خلاقیت در بسته بندی، می‌تواند یک محصول باکیفیت و جدید را، به عنوان یک محصول قدیمی و بی‌کیفیت جلوه دهد.

انتظارات خلاقیت در بسته بندی

یک بسته بندی خوب باید انتظارات زیر را برآورده کند:

۱-حفظ کیفیت محصول

۲-حمل و نقل آسان

۳-بازاریابی آسان

یک بسته بندی خلاقانه، مشتریان را فرا‌ می‌خواند، باعث دیده شدن و شناخته شدن برند می‌شود، از محصول مراقبت می‌کند و بدون آسیب محصول را به دست مشتری می‌رساند.

انتظارات خلاقیت در بسته بندی آیا بسته بندی شما تمامی این ویژگی هارا دارد؟ اگر در نهایت نتوانستید به این سوالات پاسخ بدهید، وقت آن است که برای بسته بندی محصول خود، یک طراحی مجدد انجام دهید.

سخن آخر خلاقیت در بسته بندی

تیم رایاگرافیک، خلاقیت در بسته بندی را یکی از مهمترین عوامل در موفقیت برند و بیزینس شما در بازار پر رقابت امروز می‌داند. اگر صاحب یک برند شناخته شده هستید و یا حتی قصد ارائه یک برند و کالای جدید را به بازار دارید، می‌تواند از خلاقیت را چاشنی بسته بندی محصولات خود کنید. در این صورت هیچوقت از ذهن مصرف کنندگان، پاک نمی‌شوید. شرکت ما طراحی بسته بندی محصولات سایت الو پسته را هم طراحی کرده است .

چنان چه قصد ایجاد خلاقیت در بسته بندی کالا های برند خود را دارید، می‌توانید از طریق راه های زیر با تیم رایاگرافیک در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *