برندینگ

برندینگ

برندینگ یکی از بخش­های اصلی هر کسب و کاری است. برخی به اشتباه فکر می­کنند که برندینگ تنها تعیین نام و طراحی لوگو است. برندسازی حرفه ­ای به شما کمک می­ کند که ماهیت کسب و کارتان را تعیین کنید و بتوانید به درستی با مخاطبان هدفتان ارتباط برقرار کنید و محصول یا خدمت خود را به آن­ها معرفی کنید.

برندینگ یک ماهیت است

برندینگ یک ماهیت است که توسط آن می­توانید مخاطبان هدفتان را جذب کنید. بدین ترتیب آن­ها با کسب و کار شما آشنا خواهند شد. چنانچه برای کسب و کار خود به خدمات برندینگ و مشاوره برند نیاز دارید و می­خواهید برندتان را به صورت حرفه­ ای به مخاطبان هدف نشان دهید، می­توانید با رایا گرافیک تماس بگیرید و سولاتتان را در مورد مدیریت برند مطرح کنید.

رایا گرافیک به تمامی سوالات شما پاسخ خواهیم داد. بیزینس پلن برند و برندینگ و مشاوره برندسازی از مهمترین و اصلی ترین فعالیت در رایاگرافیک می باشد. که جایگاه برند در ذهن مخاطب را تقویت می کند. امروزه، با وجود برندهای بزرگ و کوچک در بازار، باعث شده است تا بر سر بهترین دیدگاه رقابت شدیدی صورت بگیرد.

در این شرایط تولید کنندگان و شرکت ها و سازمانها می­ توانند از یک متخصص برند یا مشاور برندساز مراجعه کنند. رایا گرافیک برای برند سازی دیجیتال و مشاوره برندسازی استراتژی های مفید و هدفمند با روزمه کاری موفق در 17 سال می تواند به شما عزیزان ارائه دهد.

برندینگ چیست؟

یکی از فعالیت ها در سازمان یا شخص حقیقی برندینگ یا برندسازی است. این فعالیت باعث می­شود که جایگاه برند در ذهن مخاطب تقویت شود. امروزه، با وجود برندهای بزرگ و کوچک در بازار، باعث شده است تا بر سر بهترین جایگاه رقابت شدیدی صورت بگیرد. در این شرایط سازمان­ها می­توانند از یک متخصص برندسازی یا مشاور برندسازی مراجعه کنند.

به­ طوری­که، این تعریف در راستای موفق شدن برند خواهد بود. در ادامه این مقاله به معرفی برندسازی، استراتژی برندینگ، انواع برندسازی می پردازیم.

مهمترین جنبه برندینگ

یکی از مهم­ترین جنبه ­های کسب و کارهای کوچک و بزرگ، برندینگ است. برای بررسی دلایل پیشرفت یک سازمان یا کسب و کار می­توان وضعیت برند آن­ها را ارزیابی کرد. ارزیابی برند برای این است که بدانیم محصولات یا خدمات آن شرکت شناخته شده است یا خیر. در حقیقت برندسازی یک فرایند منظم است که موجب آگاهی و افزایش وفادری مشتری خواهد شد.

انواع برندینگ

تا به امروز انواع مختلفی از دسته­ بندی­ های برندسازی ارائه شده­است. اما مهم­ترین دسته بندی­های برندسازی در جدول زیر آمده­است:

نام برندشرح
برندسازی مشارکتی (co-brandig)همان­طور که از نامش پیداست شما با برند دیگر مشارکت می­کنید تا به هدفتان برسید.
برندسازی دیجیتالبرای استفاده از این روش می­توانید از وب­سایت، شبکه­های اجتماعی، سئو و غیره استفاده کنید.
برندسازی شخصی (personal branding)هر فرد برای ایجاد اعتبار و شهرت خودش این روش را به­کار ببرد.
برندسازی علّیبه این معنی استکه برندتان را با یک کار خیرخواهانه یا مسولیت اجتماعی همسو کنید.
برندینگ کشوربه این معنی که برای جذب گردشگر و سرمایه­گذاری تلاش کنید.

اشتباهاتی در رابطه با برندینگ

برخی از از افراد برندسازی را با موارد دیگر اشتباه می­گیرند. آن­های عبارتند از:

 • برند با طراحی لوگو متفاوت است.
 • برند با علامت تجاری متفاوت است.
 • شعار سازمان با شعار برند تفاوت دارد.
 • برند با حسن شهرت فرق دارد. هر شخص مشهوری دارای برند شخصی نیست.
 • اگر برندی قوی است لزوما گران نیست.

نتیجه‌ای پیدا نشد.

ابزارهای برندینگ

برای اینکه یک برند قوی و برند شخصی ایجاد کنید. به ابزارهایی نیاز دارید که این هدف شما را برآورده کند. آن­ها عبارتند از:

 • تبلیغ
 • روابط عمومی
 • پیشبرد فروش
 • بازاریابی مستقیم
 • فروش شخصی
 • بسته بندی
 • رویدادها و اسپانسرینگ
 • خدمات مشتری

برندینگ قوی

یک برندینگ قوی می تواند موجب جذب مشتری جدید شود، برندینگ قوی این انگیزه را در مشتریان ایجاد می نماید که با توجه به اعتماد و اعتبار عمومی به برند، مشتری باید از این برند خرید نماید زیرا با انتظار آن برابر و یا بیش از انتطار او ، و وی به محصول یا خدمتی خاص دست پیدا خواهد نمود.

اگر یک برند به درستی پایه گذاری شده باشد، تبلیغات دهان به دهان word of mouth  بهترین و موثر ترین روش تبلیغات محسوب خواهد شد. برندینگ موجب افتخار و رضایت کارکنان می شود، هنگامی که یک فرد برای شرکت قوی کار نماید، حتما از ان برند حمایت می نماید و حتما به کار در آن سازمان افتخار خواهد نمود تا جایی که حتی با پیشنهاد دریافت حقوق بالاتر نیز حاضر به ترک آن نیست.

مثلا کارکنان ردبول ،گوگل و رولکس چنین حس و حالی را دارند. کار برای یک برند شناخته شده، به دیگران این خس را القا می نماید گه کار در آن سازمان می تواند تا چه حد باحال و شگفت انگیز باشد. داشتن یک دفتر کار برند شده،نیز می تواند میزان تعلق و رضایت به برند را در میان کارکنان افزایش دهد. برندینگ باید با تبلیغات حمایت شود. تبلیغات بخشی از برندینگ است. تبلیغات باید انعکاس مستقیم برنامه برندینگ باشد.

یکی از تکنیک های تبلیغاتی مانند استفاده از محصولات تبلیغاتی از شرکت های معتبر که شما نام تجاری و لوگوی خود را روی آن می زنید میتواند موجب ایجاد اعتبار و اهمیت برای برند شما شود.

هدف برندسازی

مهم­ترین هدف برندینگ و برندسازی محصول یا خدمت شرکت این است که در ذهن مشتریان دهنیت و چشم­انداز مناسبی ایجاد کنید. به­ طوری­که، مشتری­ها جهت رفع نیازهایشا به شرکت یا سازمان شما مراجعه کنند. زمانی که به فکر برندسازی و مفهوم برندینگ افتادید، باید یکسری مراحل را طی کنید تا بتوانید بهترین برند را برای کسب و کارتان بسازید. مراحل به شرح زیر است:

 • طراحی لوگوی حرفه­ ای
 • نوشتن پیام و داستان برند
 • انتخاب نام برند که باید شامل تمام جنبه­ های کسب و کارتان باشد.
 • خلق صدای برند که باید در تما مطالب نوشتاری و تصویری شرکت باشد.
 • عبارت کوتاه برندسازی
 • استانداردسازی عناصر ارزیابی که هویت برند است
 • صداقت با مشتری

اهمیت برندینگ

برندینگ باعث می­شود که ارزش کسب و کارتان بالا برود. اهمیت برندسازی در کسب و کار بسیار بالا است. درواقع، برندسازی اهرمی قوی برای حضور در رقابت است. برند قوی موجب می­شود تا یک محصول به فروش برسد. اعتماد و اعبار برند یک دارایی بسیار بزرگ است که موجب می­شود هر کسب و کاری موفق شود.

در حقیقت برندسازی نوعی بازاریابی است که شرکت­ها یا افراد برای اینکه از دیگران متمایز شود، یک نام یا سمبل را برای کسب و کارش خلق می­کند. برندسازی صرفا فقط برای اینکه در ذهن­ها باقی بمانند نیست. درواقع، این بازاریابی راهی است که از رقبای خود متمایز شوید.

برند، با معرفی صحیح محصول یا خدمات شرکت شما به مشتریان پیامی شفاف می­فرستد. زمانی­که پروسه برندینگ را شروع می­کنید، بسیاری از بخش مانند تبلیغات خدمات به مشتری و لوگو درگیر می­شود، که این عناصر به خلق برندی منحصر به فرد برای شرکت کمک می­کند. برای برند سازی و مشاوره برندنیگ با رایا گرافیک تماس بگیرید.

برندینگ برای جذب مشتری جدید

اگر کسب و کارتان یک برندسازی قوی و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) داشته باشد، موجب می­شود که مشتری­های جدیدی جذب کنید. برندسازی قوی باعث می­شود که اعتماد مشتری بالا رفته و خدمت یا محصول شما را بخرد. زیرا، خدمت یا محصول شما برابر با انتظار یا بیش از انتظار مشتری است.

زمانی­که فردی برای شرکتی کار می­کند که صاحب برند قوی است، به کار در آنجا افتخار کرده و حاضر نیست آن شرکت را ترک کند. شرکت­هایی مانند گوگل و رولکس چنین شرکت­هایی هستند. کار در شرکتی که صاحب برندی شناخته شده است، به بقیه این احساس را می­دهد که آن سازمان چقدر شگفت­ انگیز است.

حمایت برندینگ با تبلیغات

هما­ن­طور که قبلا مراحل برندسازی را گفتیم، طراحی کمپین تبلیغات هدفمند برند بخشی از برندسازی است. به­طوری­که، تبلیغات اعکاس برنامه برندسازی است. یکی از راه­های تبلیغات استفاده از محصولات تبلیغاتی از شرکت­های معتبر است. شما می­توانید نام تجاری و لوگوی خودتان را روی آن محصولات می­گذارید. این امر می­تواند موجب افزایش اعتبار و اهمیت برای برندتان شود.

برندینگ ایجاد اعتماد در بازار است.

یکی از اهداف کسب حفظ معینی از اعتماد است. برندسازی یک وعده واقعی و قابل دستیابی را ایجاد می­کند؛ بنابراین بعد از مدتی به آن عمل خواهد شد. بدین صورت برندسازی موجب افزایش اعتماد در ذهن ذی نفعان خواهد شد. هر کسب و کاری که داشته باشید به برندسازی و مشاوره برند نیاز و مطمئنا رقبای بسیاری در کسب و کارتان خواهید داشت.

برندسازی قوی باعث می­شود تاشما در میان رقیبتان تمایز پیدا کنید. در نهایت رایا گرافیک با برندسازی می­تواید به مشتری نشان دهید که شما در میان رقبایتان انتخاب مناسب­تری خواهید بود.