طراحی بسته بندی

اصول طراحی بسته بندی

اصول طراحی بسته بندی

در این مقاله قصد داریم به نکات مهمی در اصول طراحی بسته بندی یک محصول اشاره کنیم. رعایت کردن این اصول در طراحی بسته بندی محصول، به قدری اهمیت دارد، که می‌تواند در ۴ ثانیه مشتری را قانع به خرید محصولتان کند و یا برعکس، آن را به قفسه بازگرداند و برای همیشه فراموش کند.

پس احتمالا متوجه شده‌اید که اصول طراحی بسته بندی، می‌تواند برگ برنده‌ی شما در میان هزاران محصول مشابه دیگر باشد. در ادامه، اصولی که در طراحی بسته بندی یک محصول باید رعایت شود را با هم بررسی خواهیم کرد.

اصول پایه در طراحی بسته بندی

در اصول طراحی جعبه و بسته بندی، ابتدا باید ۳ نکته مهم که اصول پایه در طراحی بسته بندی هستند را در نظر بگیریم.

اصول پایه در طراحی بسته بندی

حفظ کیفیت محصول اصول طراحی بسته بندی 

ابتدایی ترین و مهم ترین مسئله حفظ کیفیت یک محصول است. بسته بندی یک محصول باید از آن در برابر هرگونه شرایطی که احتمال آسیب رساندن به آن را دارد، محافظت کند تا در نهایت محصول بدون خراب شدن به دست مشتری برسد.

محصول و برندینگ اصول طراحی بسته بندی 

یکی دیگر از مهمترین اصول طراحی بسته بندی، اشاره به ویژگی‌های محصول، نحوه استفاده از آن و هرگونه اطلاعاتی است که بتواند شناخت و در نهایت استفاده از آن را برای مشتری راحت تر کند.

تفاوت محصول و اصول طراحی بسته بندی

در اصول طراحی بسته بندی، تفاوت بسته بندی محصول شما، می‌تواند فروش آن را بالاتر ببرد و محصول شمارا در ذهن مشتریان حک کند.

در نتیجه دیگر نگران گم شدن محصولتان در میان صدها محصول دیگر که قرار است در کنار محصول شما در قفسه های فروشگاه قرار بگیرند،  نخواهید بود.

تا اینجا، راجع به ۳ اصل مهم پایه در اصول طراحی بسته بندی محصول صحبت کردیم، اما نکات بیشتری در اصول بسته بندی و اصول طراحی گرافیک بسته بندی وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

6 اصل مهم در طراحی بسته بندی محصول

۶ اصل مهم در طراحی بسته بندی محصول

ابعاد و شکل بسته بندی

ابعاد و شکل بسته بندی محصول باید به گونه‌ای باشد که در دست گرفتن، حمل نقل و حتی ذخیره آن را برای مشتری راحت کند، زیرا استاندارد بودن ابعاد بسته بندی محصول، نه تنها می‌تواند به تصمیم گیری مشتری برای خرید کمک کند، بلکه سود زیادی در توزیع محصولات به شما خواهد رساند.

استحکام بسته بندی

برای انتخاب استحکام بسته بندی، چند نکته را در نظر داشته باشید، برای مثال قرار است از چه طریقی حمل شود، به چه صورت نگه داری شود و زمان استفاده از محصول چقدر است.

بر اساس این نکات جنس بسته بندی و استحکام آن مشخص میشود تا در نهایت محصول بدون هیچ گونه آسیب و تغییر کیفیت ارائه شود.

برندینگ محصول

برندینگ حتی در اصول طراحی بسته بندی نقش به سزایی دارد، زیرا با برندینگ صحیح، میتوانید خود را از رقبا متمایز سازید و به مشتریان ثابت کنید انتخاب محصول شما بهترین گزینه در میان محصولات دیگر است.

در این مرحله بهتر است اطلاعاتی از شرکت سازنده محصول ، نحوه استفاده، نحوه نگهداری، هرگونه اطلاعاتی که می‌تواند استفاده از محصول را برای مشتری ها جذاب تر کند و در نهایت لوگوی مخصوص برندتان در آن ثبت شود.

قابل بازیافت بودن بسته بندی

قابل بازیافت بودن بسته بندی، نکته مهمی است که امروزه سازمان بهداشت در آن تاکید زیادی دارد. همچنین، یکی از اصول مهمی که می‌تواند در فروش محصول شما تاثیری مستقیم بگذارد، رعایت همین نکته است.

طراحی حرفه‌ای بسته بندی

از اصول فیزیکی مهم طراحی بسته بندی که بگذریم، وارد مبحثی جذاب تر خواهیم شد.

در طراحی بسته بندی، یکی دیگر از نکاتی که باید در نظر داشت،‌ رساندن ویژگی های محصول در نگاه اول به مشتری است.

رنگ بسته بندی، فونت و سایز نوشته‌ها باید به گونه باشد که چشم را اذیت نکند، همچنین در این مرحله میتوانیم ارزش خرید این محصول را برای مشتری و دلیل تمایز آن را نسبت به بقیه محصولات ارائه دهیم.

نوع محصول

همیشه نوع محصول را در طراحی بسته بندی در نظر بگیرید. انتخاب بسته بندی و طراحی آن، ارتباط مستقیمی با نوع محصول دارد.

برای مثال برای بسته بندی یک لامپ، نیاز بیشتری به توضیح ویژگی های محصول در بسته بندی است.

اما برای بسته بندی یک محصول آرایشی یا عطر، بیشتر باید در زیبایی بسته بندی تمرکز کنیم تا ذکر تمامی نت ها و ویژگی های آن.

همانطور که گفتیم، در طراحی بسته بندی عطر، توجه بیشتری به سادگی و زیبایی آن میشود.

طراحی بسته بندی عطر، توجه بیشتری به سادگی

اصول طراحی گرافیک بسته بندی

پس از بررسی اصول بسته بندی محصول، نوبت بررسی به اصول طراحی گرافیک بسته بندی محصول می‌رسد.

در ادامه نکاتی در این زمینه میگوییم، اما توجه داشته باشید که در طراحی گرافیک بسته بندی هدف نهایی ما، جلب اعتماد، توجه مشتری و در نهایت فروش بالای محصول است.

شناخت مشتری هدف

با کمی فکر کردن متوجه می‌شوید یکی از اولین و مهمترین اصول طراحی گرافیک بسته بندی، شناخت مشتریانی است که قرار است از این محصول استفاده کنند، یعنی سن، جنسیت و علایق آنها باید در این مرحله در نظر گرفته شود.

برای مثال اگر در حال طراحی بسته بندی یک آبنبات هستید، نمی‌توانید از یک طراحی مینیمال ساده و شیک استفاده کنید، زیرا مشتری آن کودکان هستند که در دنیای آنها رنگ، شخصیت های انیمیشن ها و طراحی کاراکتر ها در انتخاب آنها تأثیر به سزایی دارد.

خاص بودن طراحی بسته بندی

خاص بودن بسته بندی به این معناست که بسته بندی محصول شما ویژگی منحصر به فردی داشته باشد تا باعث شود در یاد مشتری، دقیقا با همان ویژگی ثبت شود.

عنصر اصلی در این زمینه، خلاقیت است، درنتیجه شاید در این مرحله نیاز به زمان بیشتری برای انتخاب نوع بسته بندی باشد.

خاص بودن طراحی بسته بندی

سهولت استفاده از بسته

بسته بندی پیچیده ممکن است مصرف کننده را گیج کند.

همیشه این نکته را شنیده اید: زیبایی در سادگیست، در این مرحله هم نکته اینجاست.

خیلی از کسانی که می‌خواهند بسته بندی یک محصول را طراحی کنند، به اشتباه برای منحصر به فرد کردن آن، دست به پیچیده کردن آن، استفاده از رنگ هایی که هیچگونه ارتباطی به محصول ندارد میزنند، همین امر می‌تواند مشتری را گیج کند و آسیب بزرگی به فروش محصول بزند.

شعار شما و معرفی محصول

خودتان را در نظر بگیرید،‌ وارد یک فروشگاه می‌شوید و یک‌دفعه بسته بندی یک محصول توجه شمارا جذب می‌کند.

اول از همه می‌خواهید متوجه شوید که این محصول چیست، مرحله بعد برند آن محصول است که شما به عنوان مشتری به آن اهمیت می‌دهید، سپس شعار آن برند است، دلیلی که می‌تواند در این پروسه ۴ ثانیه‌ای شمارا قانع به خرید آن کند.

اگر همه‌ی این مراحل را به خوبی طی کردید، به دنبال قیمت می‌گردید و در نهایت آن را به سبد خرید خود اضافه می‌کنید.

نکته: بسیار مهم است که پیام محصول و برند خود را به خوبی به مشتری برسانید، در غیر این صورت آنها متوجه وجه تمایز شما نسبت به بقیه رقیبان شما نخواهند شد.

با مشتری های خود صادق باشید.

ذکر این نکته مرا یاد شکلات پسته‌ای که امروز خوردم انداخت.

روی بسته، شکلاتی پر از تکه های پسته بود، اما شاید به زور ۲ تکه پسته در آن پیدا کردم، همین باعث شد که من دیگر سراغ این برند نروم.

در اصول طراحی گرافیک بسته بندی ، باید به این نکته حتما توجه کرد، زیرا در غیر این صورت شما اعتماد مشتریان را نسبت به خود از دست خواهید داد و این امر می‌تواند شکستی بزرگ برای شما باشد.

یکپارچگی در طراحی

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، با نگاه اول کاملا متوجه می‌شوید چیپس های زیر برای یک برند است. در عین حال تفاوت مزه چیپس ها هم به راحتی در طراحی مشخص است.

همانطور که مشاهده میکنید، این یک طراحی موفق با توجه به رعایت نکته بالا می‌باشد.

یکپارچگی در طراحی بسته بندی

طراحی کاور رو و پشت محصول

روی بسته بندی، بهتر است به گونه‌ای طراحی شود تا مشتری را جذب کند و وجه تمایز محصول شما را نسبت به سایر محصولات دیگر مشخص کند.

در طراحی پشت محصول هم، نکاتی از جمله ویژگی های محصول ، مواد سازنده، نحوه نگهداری و مزایای رقابتی شما باشد، همچنین حتما در نظر داشته باشید که سایز فونت و رنگ آن باید به خوانا بودن آن نیز، آسیبی نزند.

نکته:‌ به یاد داشته باشید؛ محصول شما در نهایت قرار است میان محصولات زیادی در یک شلف بزرگ در فروشگاه قرار بگیرد.

اگر خود شما قرار باشد از میان تمامی برندها یک برند را انتخاب کنید، به سراغ کدامیک از محصولات میروید؟

همیشه در انتخاب طراحی بسته بندی محصول، این موضوع را در نظر بگیرید.

سخن پایانی اصول طراحی بسته بندی

سخن پایانی اصول طراحی بسته بندی

در پایان این مقاله، متوجه اهمیت بسته بندی و اصول طراحی یک بسته بندی خوب شدید.

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار و یا حتی کسی که قصد دارد محصولی را به مشتریان خود ارائه دهد، باید در نظر داشته باشید که این مرحله می‌تواند برای بیزینس شما و رشد آن بسیار تأثیرگذار باشد.

به همین دلیل نیاز است وقت زیادی در این زمینه بگذارید. خلاقیت به خرج دهید تا تلاش هایتان با شکست مواجه نشود.

اگر میخواهید تمرکز خود را در بخش های دیگر بیزینس خود بگذارید و خیلی سریع برای محصولتان یک بسته بندی حرفه‌ای و خلاقانه داشته باشید، شرکت رایاگرافیک می‌تواند با رعایت تمامی این اصول، یک بسته بندی حرفه‌ای و منحصر به فرد نسبت به رقیبان شما ارائه دهد.

برای اطلاعات بیشتر از طریق راه های زیر، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *