طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی سبزیجات

طراحی بسته بندی سبزیجات

طراحی بسته بندی سبزیجات به عنوان تولید کننده سبزیجات، حتما یکی از دغدغه های اصلی شما انتخاب بهترین طراحی بسته بندی سبزیجات در بازار بوده است. به طور کلی بسته بندی اهمیت زیادی در حفظ کیفیت محصول، جلوگیری از ورود هرگونه آلودگی، فروش، برندینگ و … دارد.

اما در طراحی بسته بندی سبزیجات شده چه مواردی باید رعایت شود تا محصول آسیب نبیند یا حتی بیزینس شما با شکست مواجه نشود؟

نکات مهمطراحی بسته بندی سبزیجات

از همان ابتدا یعنی از زمانی که سبزیجات می‌شود، تا زمانی که به دست مشتری می‌رسد، طراحی بسته بندی سبزیجات می‌تواند نقش بسیار مهمی در سرنوشت این محصول داشته باشد. اما بسته بندی در چه مواردی می‌تواند تاثیر گذار باشد؟ سلامت محصول طراحی بسته بندی سبزیجات رطوبت، نور و اکسیژن سه عاملی هستند که می‌توانند به سبزیجات آسیب بزنند و موجب فساد آن شوند. بسته بندی می‌تواند جلوی ورود این سه عامل را بگیرد و از محصول محافظت کند.

طراحی بسته بندی سبزیجات و شناسایی و ماهیت محصول و خشک کردن سبزی، ممکن است تشخیص نوع سبزی را برای مشتری سخت کند. بنابراین با استفاده از بسته بندی می‌توانیم نوع سبزی را برای مشتری مشخص کنیم، تا در نهایت تصمیم گیری برای او آسان تر شود.

اطلاعات طراحی بسته بندی سبزیجات

پس از این که مشتری نوع سبزی را تشخیص داد، بسته را بر می‌دارد تا اطلاعات دیگری مثل تاریخ تولید و انقضا، قیمت، شرکت تولید کننده و … را به دست آورد. با استفاده از بسته بندی، می‌توانیم اطلاعات لازم را به مشتری بدهیم.

طراحی و چاپ بسته بندی سبزیجات و ایجاد تفاوت اگر در طراحی فرم و شکل نهایی اهمیت بسته بندی سبزی خشک، خلاقیت و نوآوری به خرج دهید، به راحتی می‌توانید در میان محصولات دیگر، متفاوت ظاهر شوید. همین تفاوت می‌تواند در فروش شما تاثیر بالایی بگذارد. چراکه طبق مطالعات، بسته بندی در انتخاب دو سوم مردم، تاثیر نهایی دارد.

طراحی بسته بندی سبزیجات برای فروش و برندینگ 

اگر در تمامی مراحل قبل به صورت حرفه‌ای و خلاقانه عمل شود، فروش و برندینگ محصول بسیار راحت می‌شود. زمانی که یک ويژگی خاص در طراحی بسته بندی محصول اعمال شود. ناخود‌اگاه برند شما در ذهن مشتری ثبت می‌شود و برندینگ شکل می‌گیرد. همین امر می‌تواند در فروش بالای شما تاثیر بسیاری بگذارد. تا اینجا متوجه شدید، که چرا اهمیت بسته بندی سبزیجات زیادی دارد. در ادامه، انواع طراحی بسته بندی سبزیجات را با هم بررسی می‌کنیم.

طراحی بسته بندی سبزیجات پاکت 

یکی از انواع بسته بندی در طراحی و چاپ بسته بندی سبزیجات، پاکت می‌باشد. پاکت به دو صورت زیپ‌دار یا پلمپ شده و بدون زیپ طراحی می‌شود، که برای بسته بندی سبزیجات، از نوع زیپ‌دار و پلمپ شده برای سهولت در استفاده و حفاظت از سبزی، استفاده می‌گردد.

معمولا در بسته بندی پاکتی، از جنس های کاغذ، مقوا و پلاستیک استفاده می‌کنند.

جعبه سازی و طراحی بسته بندی سبزیجات

یکی دیگر از انواع بسته بندی سبزیجات، بسته بندی به صورت جعبه می‌باشد. البته پیش از اینکه سبزی به صورت مستقیم در جعبه قرار بگیرد، ابتدا داخل یک بسته از جنس پلاستیک یا فویل قرار داده می‌شود.

جنس جعبه معمولا از نوع مقوای ضخیم یا پلاستیک می‌باشد.

طراحی بسته بندی سبزیجات قوطی 

بسته بندی به شکل قوطی هم یکی دیگر از طراحی بسته بندی سبزیجات می‌باشد، که علاوه بر ایجاد استحکام لازم، در قطر و ابعاد متفاوت تولید می‌شود. جنس مورد استفاده در این نوع بسته بندی می‌تواند پلاستیک، مقوا یا فلز باشد.

طراحی بسته بندی سبزیجات کرافت 

کاغذ کرافت یکی از مقاوم ترین و پرطرفدار ترین جنس‌های برای طراحی و چاپ بسته بندی سبزیجات است. علاوه بر ظاهر زیبا، در برابر نفوذ هر عامل مثل اکسیژن و رطوبت که باعث خراب شدن محصول می‌شود، مقاوم است.

معمولا در طراحی و چاپ بسته بندی سبزیجات با استفاده از کاغذ کرافت، به اصطلاح پنجره‌ای تعبیه می‌شود تا از طریق آن مشتری بتواند داخل بسته و نوع سبزیجات شده را ببیند.

طراحی بسته بندی سبزیجات پلاستیک 

یکی دیگر از جنس های مورد استفاده در بسته بندی سبزیجات، پلاستیک است. پلاستیک هم یکی از مقاوم ترین جنس ها در برابر رطوبت، اکسیژن و … می‌باشد. علاوه بر آن میتواند بو، طعم و تازگی سبزی را تا زمانی که به دست مشتری می‌رسد، حفظ کند.

طراحی بسته بندی سبزیجات فلزی 

اگر قصد صادرات محصولات خود را دارید، استفاده از جنس فلز می‌تواند گزینه مناسبی برای بسته بندی سبزیجات باشد. فلز، هم می‌تواند در طول مسیر از آسیب های احتمالی که ممکن است به سبزیجات برسد، جلوگیری کند و هم در برابر نور، رطوبت، اکسیژن و عوامل تخریب کننده دیگر مقاوم است. تا اینجا متوجه شدید طراحی و چاپ بسته بندی سبزیجات چیست، انواع آن به چه صورت است و از چه جنس هایی برای بسته بندی استفاده می‌شود.

اما اگر قصد صادرات سبزیجات را داشته باشید، موارد مهمی را در بسته بندی آن باید رعایت کنید. در ادامه به بررسی این نکات می‌پردازیم.

طراحی بسته بندی سبزیجات برای صادرات

در طراحی و چاپ بسته بندی سبزیجات برای صادرات، نکاتی هست که رعایت نکردن آنها می‌تواند منجر به شکست بیزینس شود. پس در هنگام طراحی و چاپ بسته بندی سبزیجات،‌ مطمئن شوید نکاتی که در ادامه می‌خوانید، رعایت می‌شود.

اولین نکته‌ای که در طراحی و چاپ بسته بندی سبزیجات صادراتی باید رعایت شود، انتخاب فرم و شکل بسته بندی با توجه به کشور مقصد است. به عنوان مثال بسته بندی‌ ای که قرار است به یک کشور اروپایی ارسال شود، باید مطابق با فرهنگ و قوانین آن کشور باشد.

دومین نکته این است، بسته بندی در سه مرحله اولیه، ثانویه و نهایی انجام می‌شود. در هر مرحله‌ی بسته بندی باید مشخص شود محصولی که داخل این بسته بندی قرار گرفته چیست و به چه صورت باید از آن نگهداری کرد.

در نهایت تمامی اطلاعات مثل نوع سبزی، تاریخ تولید، نحوه نگهداری، مواردی که امکان است ایجاد حساسیت کند،‌ موارد استفاده از سبزی و تمامی اطلاعات لازم دیگر روی بسته بندی نوشته شود.

این نکته را به یاد داشته باشید، نحوه بسته بندی با توجه به قوانین، فرهنگ و خواسته مردم متفاوت است. اگر قصد طراحی و چاپ بسته بندی سبزیجات برای صادرات دارید، تیم رایاگرافیک با توجه سابقه بالایی که در این زمینه دارد، می‌تواند مجری شما در انجام ۰ تا ۱۰۰ آن باشد.

سخن آخر طراحی بسته بندی سبزیجات

در این مقاله، به تمامی نکاتی که برای طراحی بسته بندی  نیاز است بدانید،‌ پرداختیم. اگر به عنوان تولید کننده، قصد طراحی و چاپ بسته بندی را دارید، نکات خیلی زیادی هست که در رعایت کردن آنها باید دقت لازم را به خرج دهید تا در نهایت بیزینس شما با شکست مواجه نشود.

رایا گرافیک با توجه به تجربیات بالای خود در این زمینه،‌ می‌تواند به راحتی این پروسه وقت گیر را با بالاترین کیفت برای شما انجام دهد تا شما هم به ابعاد مهم تری از بیزینس خود بپردازید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید.