طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی شکلات

طراحی بسته بندی شکلات

چند نکته جالب برای طراحی بسته بندی شکلات اهمیت زیادی در میان تولید کنندگان شکلات دارد، زیرا شکلات یک محصول بسیار محبوب و پر طرفدار میان کودکان و بزرگسالان است.

در نهایت با توجه به اینکه هرنوع شکلاتی طرفدار مخصوص خود را در میان این جمعیت زیاد دارد، انتخاب نوع و طراحی بسته بندی شکلات آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

در این مقاله قصد دارم تمامی نکاتی که لازم است قبل از بسته بندی از آنها اطلاع داشته باشید را بگویم. قبل از شروع بیاید بررسی کنیم که اصلا چرا بسته بندی، اهمیت خیلی زیادی دارد.

اهمیت طراحی بسته بندی شکلات

 • حفاظت از کیفیت شکلات و فرم آن

اولین و مهم ترین نکته در طراحی بسته بندی شکلات، حفاظت از هرگونه محصولی است که قرار است در آن قرار بگیرد. شکلات هم به عنوان یک محصول حساس، نیاز به مراقبت زیادی در مدت زمانی که قرار است نگه داری شود تا به دست مشتری برسد، دارد. بسته بندی باید جلوی هرگونه آسیب احتمالی، چه فیزیکی(شکستن، له شدن) و یا شیمیایی(آب، هوا و …) را بگیرد.

 • دادن تمامی اطلاعات لازم به مشتری

در انواع طراحی بسته بندی شکلات، لازم است اطلاعاتی مثل مواد سازنده، نوع شکلات(تلخ، شیرین، پروتیین دار و …)،مغز دار بودن یا نبودن آن، تاریخ تولید و انقضا، نحوه نگهداری و … نوشته شود. هرچه این اطلاعات کامل تر باشد، تصمیم گیری را برای مشتری، راحت تر می‌کند.

 • جلب توجه در میان محصولات مشابه

مشتریان در هنگام خرید شکلات، اول از همه به طراحی بسته بندی شکلات آن توجه می‌کنند. اگر بسته بندی شما خلاقانه و منحصر به فرد باشد قطعا در میان بقیه محصولات انتخاب می‌شود.

 • برندینگ طراحی بسته بندی شکلات

طراحی بسته بندی شکلات می‌تواند در برندینگ محصولتان به شما کمک بسیاری کند. شاید با خود بگویید چطور همچین چیزی ممکن است؟ بگذارید با یک داستان بسیار جذاب این مورد را توضیح دهم.

۷ سال پیش یک شرکت خارجی برای بسته بندی پروتیین بار که طرفدار آن اکثرا ورزشکاران هستند، طرح دمبل را انتخاب کرد. استندی که برای قرار دادن این شکلات ها انتخاب شده بوده، شبیه به استندی بود که دمبل های باشگاه در آن قرار می‌گرفتند.

این ویژگی سبب شد برند این شکلات در به عنوان یک شکلات رژیمی با بسته بندی خلاقانه که حتی در استند دمبل ها قرار دارد ثبت شود و به همین سادگی برندینگ شکل گرفت. حتی اگر شما قصد داشتن یک استند جدا برای محصول خود را ندارید، با طراحی یک ویژگی خاص،‌ می‌توانید برند خود را در ذهن مشتری ثبت کنید.

اهمیت طراحی بسته بندی شکلات

خلاقیت در بسته بندی برای تیم رایاگرافیک، همیشه یک محور اصلی در طراحی بسته بندی است. خصوصا در بسته بندی محصولاتی که پر رقابت هستند.

خلاقیت در فرم و طراحی بسته بندی شکلات،‌ می‌تواند یکی از دلیل های مهمی باشد که مشتری محصول شمارا انتخاب کند، چرا که ۹۰٪ مردم از روی نیاز نه بلکه از ذوق شکلات می‌خرند.

تعیین بازار هدف طراحی بسته بندی شکلات

همانطور که قبلا هم گفتم، شکلات یک محصول پرطرفدار در میان تمامی اقشار و سنین می‌باشد اما این به این معنا نیست که هر شکلاتی ‌می‌تواند نظر تمامی این افراد را به خود جلب کند. بنابراین درست است که ماهیت محصول یکی است.

اما در طراحی بسته بندی شکلات باید بازار هدف(سن، جنسیت و نیاز ها) را در نظر گرفت و بر این اساس فرم و طراحی بسته بندی انتخاب شود.

ایده طراحی بسته بندی شکلات

در این مرحله باید بر اساس مشخص شدن بازار هدف، ایده‌ی اولیه که قرار است در بسته بندی شکلاتِ شما از چه فرم، جنس، رنگ، تصویر و فونتی برای نوشتن استفاده شود را طراحی کنید.

انواع طراحی بسته بندی شکلات

 • جعبه‌ طراحی بسته بندی شکلات

جعبه یکی از رایج ترین نوع بسته بندی ها در طراحی بسته بندی شکلات تکی است. جعبه می‌تواند از جنس های متفاوت و فرم های مختلفی مثل استوانه،مکعب، مکعب مستطیل یا مخروط داشته باشد. معمولا از این نوع بسته بندی برای شکلات های هدیه استفاده می‌شود.

 • پاکتی طراحی بسته بندی شکلات

بسته بندی پاکتی برای تعداد زیادی از شکلات های کوچک مناسب است. اگر برند شما شکلات های مختلف با طعم های متفاوت تولید می‌کند، بسته بندی پاکتی می‌تواند گزیه مناسبی برای شما باشد.

 • تخته‌ای طراحی بسته بندی شکلات

این نوع بسته بندی برای شکلات های تخته ای استفاده می‌شود که جنس آن معمولا یک لایه زرورق و روی آن از کاغذ یا مقوای نازک می‌باشد.

 • بسته بندی شکلات های تکی

طراحی بسته بندی شکلات تکی معمولا از جنس پلاستیک است که در نهایت به دو صورت فله‌ای یا بسته بندی به فروش می‌رسد.

انواع جنس برای طراحی بسته بندی شکلات

قبل از انتخاب جنس بسته بندی شکلات، نکاتی که در ادامه خواهم گفت را حتما در نظر در نظر بگیرید.انتخاب جنس بسته بندی باید بر اساس مدت زمان ماندگاری مورد نظر برای محصول، بازار هدف، نوع شکلات(تافی،کاکائو،آبنبات) و بودجه‌ی مورد نظرتان باشد.

در بسته بندی از متریال های متفاوتی مثل آلومینیوم، پلاستیک، چوب، مقوا یا کاغذ استفاده می‌شود که در ادامه آن هارا باهم بررسی می‌کنیم.

 • طراحی بسته بندی شکلات چوب 

بسته بندی چوبی یکی از محبوب ترین نوع بسته بندی ها است. مزیت های آن مقاومت بالا و تنوع زیاد آن است. در بسته بندی چوبی از هم می‌توان از چوب طبیعی و هم ام‌دی‌اف استفاده کرد.

 • طراحی بسته بندی شکلات مقوا 

مقوا علاوه بر مقاومتی که دارد، به از جنس چوب به صرفه تر است و در طراحی بسته بندی شکلات جعبه‌ای یا تخته‌ای، از مقوا استفاده می‌شود.

 • طراحی بسته بندی شکلات فلزی 

جنس فلزی معمولا برای بسته بندی های رسمی تر استفاده می‌شود و از استحکام بالایی برخوردار است. تنها موردی که در فلز لازم است بدانید گرم شدن سریع فلز در هوای گرم است. بنابراین اغلب از این جنس برای بسته بندی آبنبات استفاده می‌شود.

 • طراحی بسته بندی شکلات سلفون 

از سلفون هم برای طراحی بسته بندی شکلات تکی و هم برای بسته بندی پاکتی استفاده می‌شود. جنس پلاستیک ها بر پایه پلی پروپلین است که رنگ های آن شفاف، آلومینیومی و صدفی است.

تا اینجا تمامی نکاتی که لازم است در باره بسته بندی خلاقانه و حرفه‌ای شکلات بدانید، گفته شد. در ادامه می‌خواهم درباره طراحی بسته بندی شکلات در منزل صحبت کنم. اگر قصد شروع یک کسب‌کار کوچک را دارید خواندن ادامه مقاله به شما پیشنهاد می‌شود.

اما اگر قصد شما یک بیزینس حرفه‌ای و گسترده را دارید پیشنهاد می‌کنم این کار را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید و تمرکز خود را در گسترش ابعاد دیگر بیزینس خود بگذارید.

طراحی بسته بندی شکلات در منزل

برای طراحی بسته بندی شکلات در منزل باید تمامی مراحل گفته شده از قبیل تعیین بازار هدف، طراحی بسته بندی و انتخاب نوع بسته بندی انجام دهید. اما در مرحله طراحی بسته بندی دیگر امکانات پیشرفته‌ای در اختیارتان نیست بنابراین باید با خلاقیت و لوازمی مثل گل طبیعی، ربان، کنف و … استفاده کنید.

علاوه بر این باید تا زمانی که بسته شکلات به دست مشتری برسد، از آسیب هایی مثل ذوب شدن، خرد شدن یا اکسیده شدن جلوگیری شود. بنابراین بر اساس شکلات، جنس بسته بندی صحیح را انتخاب کنید و پس از بسته بندی کردن، دور آن را با استفاده از پوشش‌های ضربه گیر مانند نایلون حباب‌دار یا پوشال بپیچید تا در برابر هرگونه آسیبی مقاوم باشد.

در نهایت در نظر داشته باشید، محیطی که شکلات در آن نگهداری می‌شود، باید تا زمانی که به دست مشتری برسد خنک باشد تا جلوی ذوب شدن آن را بگیرد. برای این کار می‌توانید از بسته های یخ کوچک استفاده کنید.

در پایان لازم است بگویم طراحی بسته بندی شکلات در خانه هم امکان پذیر است اما اگر قصد گسترده کردن بیزینس خود را دارید و لازم است وقت خود را در بخش های مهم تری بگذارید، پیشنهاد می‌کنم این کار را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید.

سخن آخر طراحی بسته بندی شکلات

در این مقاله سعی کردم به تمامی نکاتی که در انتخاب و طراحی بسته بندی شکلات مهم است، اشاره کنم. در نظر داشته باشید، شکلات یک محصول پرطرفدار است، با اینکه بازار پر رقابتی دارد اما با انتخاب یک بسته بندی خلاقانه و حرفه‌ای می‌توانید توجه مشتریان هدف خود را به سرعت جلب کنید.

تیم رایاگرافیک با توجه به تجربه زیاد و تاکید خود در طراحی بسته بندی خلاقانه، به شما صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند در این بازار پر رقابت به راحتی به فروش و هدف خود برسید. برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید.