طراحی بسته بندی

تاثیر بسته بندی در فروش

تاثیر بسته بندی در فروش

تاثیر بسته بندی در فروش به گونه‌ای است که می‌تواند سرنوشت بیزینس شما را عوض کند! ممکن است بپرسید چگونه؟ در ادامه به توضیح آن می‌پردازم.

یک تاثیر بسته بندی در فروش موفق نه تنها تمام توجه هارا به خود جلب می‌کند،‌ بلکه بر اساس نیاز ناخود آگاه مصرف کنندگان طراحی می‌شود، تا احساسات مشتری با دیدن تاثیر بسته بندی در فروش برانگیخته شود و با خود بگوید این دقیقا همان چیزی است که به آن احتیاج دارم.

نتیجه‌ای پیدا نشد.

مراحل تاثیر بسته بندی در فروش چیست؟

پس از آن حتی ممکن است خریدار به خرید این محصول تنها از برند شما عادت کند و این امر باعث ایجاد یک اعتبار عاطفی برای برند شما شود.

تاثیر بر احساسات بسته بندی در فروش

بر اساس یک تاثیر بسته بندی در فروش مقاله علمی منتشر شده در مجله تحقیقات بسته بندی کاربردی، ۹۵ درصد خریداران بر اساس احساسات تصمیم به خرید می‌گیرند، نه بر اساس تفکر منطقی.

همچینین تحقیقات نشان داده است، مشتری تصمیم به خرید یک محصول را تنها در ۲.۵ ثانیه می‌گیرد.

۲.۵ ثانیه زمان خیلی کمی برای بازاریاب هایی است که می‌خواهند کیفیت و درجه یک بودن محصول را به مخاطبان توضیح دهند. اما خبر خوش برای صاحبان برند این است که همین ۲.۵ ثانیه می‌تواند یک فرصت فوق‌العاده برای معرفی محصولتان باشد و این فرصت فقط به خاطر بسته بندی است.

از آنجایی که بسته بندی بصری است، مخاطب تنها با دیدن آن احساساتش درگیر می‌شود و اگر بسته بندی ما برای او قانع کننده باشد، دستش را دراز می‌کند و آن را بر می‌دارد.

در نهایت اگر بسته بندی منحصر به فرد و هیجان انگیز باشد، توجه مشتری را به خود جلب می‌کند و هر محصول دیگری که در قفسه در کنار محصول شما قرار دارد،‌ ناخوداگاه حذف می‌شود.

پس از تاثیر بسته بندی در فروش محصولات خود غافل نشوید.

تاثیر بسته بندی در فروش

تاثیر داستان برند بسته بندی در فروش

هر برند و محصولی بر اساس داستان و ارزش خاصی به وجود می‌آید و اگر این ارزش به خوبی از طریق بسته بندی به مشتری انتقال داده شود،‌ خرید محصول شما برای او امری ضروری می‌شود.

انسان ها ذاتا عاشق شنیدن داستان هستند و ذهن آنها با شنیدن و درک یک داستان خوب درگیر می‌شود. پس چالش اصلی در بسته بندی این است که داستان برند و محصول شما به شیوهای متقاعدکننده‌ای به مشتری، در عرض ۲.۵ ثانیه ارائه شود.

چرا تاثیر بسته بندی در فروش زیاد است؟

بر اساس تحقیقات فارستر، ۸۹٪ از مصرف کنندگان احساس یا ارتباط خاصی با برند هایی که خریداری می‌کنند،‌ برقرار نمی‌کنند. به همین دلیل حس وفاداری در آنها ایجاد نمی‌شود و بار دیگری که خریدی مشابه محصول شما دارند، به سراغ یک برند دیگر می‌روند.

به یاد داشته باشید، تنها عمل به وعده برند، منجر به رضایت مصرف کننده نمی‌شود. اگر با مشتریان خود ارتباط عاطفی برقرار نکنید، حتی رضایت از مصرف محصولتان هم بی‌ارزش می‌شود.

طراحی حرفه‌ای، احساسات مشتری را قبل و بعد از خرید، درگیر محصول و برند شما می‌کند.

دونالد نورمن، مدیر آزمایشگاه دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، کتاب های زیادی در این زمینه نوشته است و معتقد است تأثیر بسته بندی در میزان فروش، موضوعی قابل تامل است.

هر برند و محصولی بر اساس داستان و ارزش خاصی به وجود می‌آید و اگر این ارزش به خوبی از طریق بسته بندی به مشتری انتقال داده شود،‌ خرید محصول شما برای او امری ضروری می‌شود.

نورمن معتقد است در هنگام طراحی، در نظر گرفتن جنبه احساسی برای موفقیت یک محصول در بازار بسیار مهمتر از جنبه های عملی آن است. او همچنین می‌گوید: طراحی سه جنبه‌ی متفاوت دارد، احشایی، رفتاری و بازتابی.

بخش احشایی مربوط به ظاهر فیزیکی است. بخش رفتاری به لذت و اثر بخشی در هنگام استفاده از محصول ارتباط دارد و بخش بازتابی مرتبط به زمانی است که بسته بندی مشتری را قانع می‌کند که او به این محصول نیاز دارد و خرید آن عقلانی است.

این سه بخش در طراحی بسته بندی سه عنصر مرتبط به هم هستند و اگر به درستی از آنها استفاده کنیم، می‌توانیم در قلب و ذهن مشتریان تأثیری مثبت بگذاریم.

تاثیر بسته بندی در رفتار مصرف کننده

تاثیر بسته بندی در رفتار مصرف کننده

تعریف تاثیر بسته بندی در فروش

 

نورمن تعریف می‌کند یک بار در یک برنامه رادیویی، مشغول انتقاد کردن از بسته بندی یک قوری بودم که به شکل خروس طراحی شده بود. در حین صحبت، یکی از کسانی که با رادیو تماس گرفته بود گفت:

«من عاشق این قوری هستم! صبح ها که از خواب بلند می‌شوم و برای دم کردن چای به آشپزخانه می‌روم، ناخودآگاه لبخند به لبانم می‌نشیند.»

توجه داشته باشید که مشتری حتی به مشکلاتی که در هنگام استفاده از قوری برای او پیش می‌آید، توجهی ندارد و به دلیل زیبا بودن بسته بندی، از مصرف کردن آن لذت می‌برد.

ممکن است بپرسید تمام این نکاتی که تا به الان گفتیم چه ارتباطی به تاثیر بسته بندی در میزان فروش دارد؟

به یاد داشته باشید، همه چیز برای مشتری، بسته بندی محصول است. احساساتی که به مشتری انتقال داده می‌شود همه از طریق بسته بندی است.

اگر طراحی بسته‌بندی قوی و خلاقانه باشد و همچنین احساسات مشتری را درگیر کند، برند شما تا ابد در ذهن مردم ثبت می‌شود. پس تاثیر بسته بندی در رفتار مصرف کننده، موضوعی قابل تامل است.

تاثیر ارتیاط بصری بسته بندی در فروش 

تاثیر بسته بندی در فروش رابطه بین مشتری و محصول در چندین مرحله شکل می‌گیرد.

تاثیر بسته بندی در فروش داستان برند، شخصیت برند و نحوه طراحی بسته بندی، در نهایت یک زبان منحصر به فرد کلامی و بصری را می‌سازد. با کنار هم قرار گرفتن این ویژگی ها، احساسات مشتری برانگیخته می‌شود.

در سال ۲۰۱۶، اسباب بازی روباتیک جدید به نام کازمو وارد بازار شد. بازار هدف این محصول روباتیک و پیشرفته، کودکان و بزرگسالان بودند.

این ربات، با اینکه هوشمند بود، درست مثل یک حیوان خانگی از احساسات برخوردار بود و قادر بود با صاحب خود ارتباط برقرار کند. در آن زمان تمامی منتقدان یوتیوب شروع به بررسی این کالا در کانال های خود کردند.

اما سوال این بود که مصرف کننده چطور می‌ تواند از ویژگی‌ها و کارآمد بودن محصول بدون دیدن این ویدیو ها با خبر شود؟ پاسخ این بود :‌ بسته بندی.

همانطور که در عکس مشاهده می‌کنید،‌ ربات روی یک سکو ایستاده است و از سه طرف قابل دیدن است.

در زیر محصول، نام آن نوشته شده است و پس از نام، شعار برند:

«مغز بزرگ، شخصیت بزرگتر»

مصرف کننده به محض خواندن شعار، متوجه می‌شود این یک ربات اسباب بازی معمولی نیست! بلکه بیشتر از آن است.

در سمت چپ بسته بندی،‌ داستان کازمو با عکس جذاب و بامزه‌ای در چشمان او تعریف شده است.

در سمت راست بسته بندی، نوشته شده است:

کازمو یک رباط تقریبا انسان است که مثل یک کودک در کنار شما بزرگ ‌می‌شود. کازمو چقدر انسانی به نظر می‌رسد؟

پس از دیدن بسته بندی، مشتری به سرعت با محصول ارتباط برقرار می‌کند و تمام. حالا دیگر او بدن فکر کردن آن را برمی‌دارد و برای حساب کردن به سمت صندوق می‌رود.

در واقع، بسته بندی حکم پیام فروشنده به خریدار را دارد. اگر در بسته بندی بتوان از زبان خریدار صحبت کرد، یک ارتباط قوی میان مشتری با برند شما شکل می‌گیرد و در این نقطه تأثیر بسته بندی در رفتار فروشنده را به راحتی می‌توان مشاهده کرد.

ممکن است برخی از شما با خود بگویید مثالی که زده شد راجع به یک محصول خاص بود!‌

چگونه تاثیر بسته بندی در فروش را به محصول بدهیم؟

چگونه تاثیر بسته بندی در فروش را به محصول بدهیم؟

به یاد داشته باشید، شرکت هایی مثل کوکاکولا، ژیلت و یا حتی اپل، زمانی که روی کار آمدند رقیب های قدرتمندی داشتند. اما چه چیزی مشتری‌ها را در فروشگاه قانع به خرید تاثیر بسته بندی در فروش  محصولات آن ها کرد؟ جواب بازهم بسته بندی است.

تیم رایا گرافیک معتقد است، اگر پشت طراحی بسته بندی یک محصول، استراتژی خلاقانه و حرفه‌ای باشد، بسته بندی می‌تواند نقش به سزایی در سرنوشت برند و محصول شما داشته باشد.

سخن آخر

پس در این مقاله ، به طور کامل متوجه تاثیر بسته بندی در فروش شدیم. پیشنهاد تیم رایاگرافیک به تولیدکنندگان این است که قبل از سرمایه گذاری برای تبلیغات برند خود، در طراحی بسته بندی محصول خود سرمایه گذاری کنند. زیرا در این صورت، به محض وارد شدن کالا به بازار، مشتری به راحتی با محصول شما ارتباط برقرار می‌کند و تاثیر بسته بندی در فروش  تحت تأثیر برند شما قرار می‌گیرد.

پس از تأثیر بسته بندی در رفتار مشتری به هیچ عنوان غافل نشوید! زیرا بسته بندی خلاقانه واصولی به دنبال خود، فروش بالا و برندینگ را همراه دارد.

هر برند و محصولی بر اساس داستان و ارزش خاصی به وجود می‌ آید و اگر این ارزش به خوبی از طریق بسته بندی به مشتری انتقال داده شود،‌ خرید محصول شما برای او امری ضروری می‌شود.

انسان ها ذاتا عاشق شنیدن داستان هستند و ذهن آنها با شنیدن و درک یک داستان خوب درگیر می‌شود. پس چالش اصلی در بسته بندی این است که داستان برند و محصول شما به شیوهای متقاعدکننده‌ای به مشتری، در عرض ۲.۵ ثانیه ارائه شود.

یک تاثیر بسته بندی در فروش موفق نه تنها تمام توجه هارا به خود جلب می‌کند،‌ بلکه بر اساس نیاز ناخود آگاه مصرف کنندگان طراحی می‌شود، تا احساسات مشتری با دیدن بسته بندی برانگیخته شود و با خود بگوید این دقیقا همان چیزی است که به آن احتیاج دارم .

برای ارتباط با تیم رایا گرفیک و طراحی یک بسته بندی خلاقانه و متفاوت، از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *