طراحی بسته بندی

ده ایده برای طراحی بسته بندی

ده ایده برای بسته بندی خلاقانه

در این مقاله قصد دارم ده ایده برای بسته بندی خلاقانه به شما بدهم، زیرا خلاقیت در بسته بندی برای هر کسب و کاری یک موضوع بسیار بسیار مهم است.

چرا بسته بندی مهم است؟

فرض کنید قرار است یک محصول معمولی مثل بستنی را به فروش برسانید. خب شما از قبل می‌دانید هر چقدر هم محصول شما کیفیت داشته باشد، اما هزاران رقیب در این بازار دارید. اینجاست که بسته بندی می‌تواند برگ برنده شما باشد.

در دهه های گذشته، هدف از بسته بندی تنها محافظت از محصول بود، اما با گذشت زمان کسب و کارها احساس کردند با بسته بندی های جالب و خلاقانه، جذب مشتری و فروش آن‌ ها بالاتر می‌رود.

پس از آن، شرکت ها وقت بیشتری برای طراحی بسته بندی خلاقانه و مناسب یک محصول گذاشتند.

خلاقیت چیست؟

در این مقاله، از کلمه خلاقیت و خلاقانه بسیار زیاد استفاده شده است. اما اصلا معنای خلاقیت چیست؟

اگر خیلی ساده بخواهم این کلمه را توضیح دهم،‌ باید بگویم خلاقیت به معنای خلق هرچیزی است که مخاطب انتظار دیدن آن را ندارد، یعنی از راهی بروید که قبلا هیچکس نرفته و به آن فکر نکرده است.

حالا که معنای خلاقیت را می‌دانید، شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا طراحی بسته بندی های جالب و خلاقانه در کسب و کار و برندینگ اهمیت بسیاری دارد. در ادامه به این سوال پاسخ خواهم داد.

پنج دلیل اهمیت بسته بندی محصول خلاقانه

  • در میان هزاران محصول، توجه مشتریان را به خود جلب می‌کند. بازار پر است از محصولاتی که مشابه یکدیگر هستند اما طبق تحقیقات انجام شده، بسته بندی محصول در انتخاب دو سوم مشتریان نقش مهمی دارد، به همین دلیل بسته بندی شما باید خاص و متفاوت از سایر محصولات موجود در بازار باشد.

البته به یاد داشته باشید، این خلاقیت بهتر است مرتبط به محصول شما باشد و در عین حال نسبت به سایر بسته بندی ها خاص باشد.

  • رنگ بسته بندی در انتخاب محصول تاثیر می‌گذارد. رنگی که برای بسته بندی انتخاب می‌کند، نقش حیاتی در تصمیم گیری مشتری دارد. واکنش انسان نسبت به رنگ ها متفاوت است، بنابراین بهتر است برای انتخاب رنگ بسته بندی به خوبی فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید.

برای مثال، بسته بندی سفید خلوص، سادگی و امنیت را نشان می‌دهد.

  • رنگ آبی معانی مختلفی دارد. مثلا رنگ آبی تیره حرفه‌ای بودن را نشان می‌دهد در حالی که رنگ آبی آسمانی و روشن نشان دهنده بازیگوشی و شادی است. به همین دلیل استفاده از رنگ های زیاد برای بسته بندی محصول، ممکن است باعث پیچیده شدن آن شود.

پیشنهاد می‌کنم قبل از انتخاب رنگ بسته بندی، در باره تاثیرات آن‌ها بر روی مغز انسان به خوبی مطالعه کنید.

  • خلاقیت در بسته بندی،‌ بازاریابی آن را آسان می‌کند. خلاقیت در بسته بندی، همانند یک ابزار بازاریابی و تبلیغاتی برای محصول شما عمل می‌کند. اگر از بسته بندی خلاقانه، شعار و لوگوی خلاقانه برای محصولات خود استفاده کنید، مردم به راحتی محصولات برند شما را در میان هزاران محصول دیگر تشخیص می‌دهند. پس در انتخاب  این موارد از قبل به خوبی فکر کنید.

 

  • به رسمیت شناخته شدن برند شما با بسته بندی خلاقانه محصول شما در میان مشتریان به رسمیت شناخته می‌شود. زیرا همیشه چیزی هست که از طریق آن، برند شمارا به یاد بیاورند. برای مثال،‌ برند کوکاکولا در طی سالیان گذشته تغییرات جزیی در بسته بندی خود ایجاد کرده، اما ظاهر خود را حفظ کرده است.

یادتان باشد، برند هایی که شناخته شده هستند، هیچوقت تغییر بزرگی در بسته بندی خود ایجاد نمی‌کنند، زیرا رسمیت برندشان زیر سوال خواهد رفت و ممکن است مشتریان با دیدن بسته بندی جدید دیگر به یاد برند آنها نیفتند.

  • بسته بندی خلاقانه، مجانی محصول شمارا تبلیغ می‌کند. به این نکته توجه کنید،‌ انسان های به طور ذاتی عاشق در میان گذاشتن تجربیات و یا محصولاتی هستند که قبلا تجربه کرده‌اند، چه این تجربیات خوب باشد چه بد برای آنها فرقی نمی‌کند.

اگر بسته بندی محصول شما منحصر به فرد باشد، علاوه بر اینکه در قفسه فروشگاه توجه خریداران را به خود جلب می‌کند، قطعا آوازه‌اش در میان مردم می‌پیچد و در نهایت یک تبلیغ مجانی برای کسب و کار شما می‌شود.

حالا که به خوبی اهمیت بسته بندی های خلاقانه را می‌دانید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید:

کجا این خلاقیت را نشان دهیم؟

همانطور که گفتم بسته بندی خلاقانه روز به روز طرفدار بیشتری پیدا می‌کند، به همین دلیل چه در حال طراحی لوگو باشید چه فرم بسته بندی، خلاقیت نقش خیلی مهمی دارد.

شما یا کسی که قرار است یک بسته بندی جالب و خلاقانه طراحی کند، بهتر است در انتخاب رنگ، فونت، عکس و شعار روی بسته بندی خلاق باشد. زیرا با درست انتخاب کردن هر یک از موارد گفته شده، محصول شما یک قدم به برند شدن و فروش بیشتر نزدیک خواهد شد.

تیم رایاگرافیک، خلاقیت را در انجام تک تک این مراحل در نظر می‌گیرد تا بتواند یک بسته بندی حرفه‌ای و متفاوت از بازار برای محصول شما  طراحی کند.

نکته مهم طراحی بسته بندی های خلاقانه

بسته بندی بهتر است در راستای هدف برند و محصول شما باشد. در ادامه با مثال هایی که می‌زنم بهتر متوجه این موضوع می‌شوید.

۱-بسته بندی تی‌بگ اگر از تی‌بگ استفاده می‌کنید، احتمالا برایتان پیش آمده است که یکدفعه، تی‌بگ شما در چای غرق شود. این بسته بندی خلاقانه علاوه بر جذاب بودن برای مشتری، از بروز این اتفاق جلوگیری می‌کند.

بسته بندی قرص ده ایده برای بسته بندی خلاقانه

هدف از این بسته بندی، نشان دادن قدرت این قرص است که گیاهی است و توانایی هضم گوشت و غذاهای سنگین را دارد.

بسته بندی آدامس ده ایده برای بسته بندی خلاقانه

در بسته بندی آدامس، می‌توان از سرگرمی هم استفاده کرد. برای مثال در این طراحی با در آوردن قسمت رویی هر بسته که شخصیت های متفاوتی هم دارند، می‌توانید اسکلت آنها را ببینید.

بسته بندی میوه آماده ده ایده برای بسته بندی 

ایده پشت این بسته بندی جالب و خلاقانه، میوه‌ای است که از وسط نصف شده و هسته آن را به عنوان در بسته بندی نشان می‌دهد.

لوگوی برند، خیلی ساده روی درب محصول طراحی شده و در کنار حرف “Q” یک قاشق طراحی شده است که نشان می‌دهد این محصول یک قاشق همراه خود دارد.

ظروف آشپزخانه ده ایده برای بسته بندی خلاقانه 

اسکن وود، بزرگترین تولید کننده ظروف چوبی در دانمارک است. او با استفاده از این بسته بندی خلاقانه می‌خواهد نشان دهد محصولات آنها از طریق فرآیندی سازگار با محیط و از مواد طبیعی ساخته می‌شود.

یعنی خیلی خلاقانه از طریق بسته بندی،‌ شعار برند خود را اعلام کرد.

بسته بندی کوکی ده ایده برای بسته بندی خلاقانه 

بسته بندی عسل ده ایده برای بسته بندی خلاقانه 

این طراحی بسته بندی عسل شبیه یک جعبه زنبور عسل است. حتی چوب های و میخ های آن همانطور که مشاهده می‌کنید طراحی شده است.

روی جعبه یک زنبور است که انگار دارد وارد جعبه می‌شود و پس از باز کردن جعبه، می‌توانید زنبور های درون جعبه را مشاهده کنید.

بسته بندی کره ده ایده برای بسته بندی خلاقانه

این شرکت برای اینکه استفاده از کره را در پیک نیک، کافه یا هواپیما برای مصرف کننده راحت کند، درب آن را شبیه چاقو طراحی کرده است.

پس دیگر نیازی به استفاده یک چاقوی دیگر نیست و با استفاده از درب چوبی می‌توانیم کره را در نان پخش کنیم.

بسته بندی کفش فوتبال برند نایک

بسته بندی پودر ماشین لباس شویی

سخن پایانی

اگر قصد دارید محصولی به بازار عرضه کنید، باید ورود و حضوری قوی داشته باشید تا در میان هزاران محصول مشابه، به راحتی دیده و شناخته شوید. این کار را می‌توان با طراحی بست بندی های خلاقانه و حرفه‌ای به راحتی انجام داد و در نهایت محصول شمارا به فروش بیشتری سوق داد.

تیم رایاگرافیک،‌ خلاقیت را یکی از اهداف اصلی خود در طراحی بسته بندی قرار داده است. اگر قصد طراحی یک بسته بندی خلاقانه و حرفه‌ای را دارید، از راه های زیر با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *