طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی ماکارانی

طراحی بسته بندی ماکارونی

در این مقاله قصد دارم به اهمیت طراحی بسته بندی ماکارونی بپردازم. در پروسه ۰ تا ۱۰۰ تولید ماکارونی، یعنی از زمانی که خود محصول تولید می‌شود تا زمانی که به دست مشتری برسد.

باید نکات مهمی رعایت شود تا محصول سالم، بدون افت کیفیت و تغییر مزه به دست مشتری برسد که بسته بندی یکی از مهمترین آنهاست.

تاریخچه طراحی بسته بندی ماکارونی در ایران

ماکارونی در ایران، برای اولین بار در سال ۱۳۱۳ در یک کارگاه کوچک و ساده تولید شد. به علت خاص بودن و کمبود آن فقط برای خانواده های اشرافی، سیاستمداران و کارمندان سفارت‌ خانه ها در دسترس بود. به همین دلیل ممکن است اصطلاح ماکارونی خارجی را شنیده باشید.

کم کم ایران در تولید و طراحی بسته بندی ماکارونی پیشرفت کرد و پس از آن تمام مردم ‌توانستند از آن استفاده کنند. آنقدر ایران در این زمینه پیشرفت کرد که حتی امروزه علاوه بر تامین نیاز مردم کشور، آن را به خارج از ایران هم  صادر می‌کند.

امروزه ماکارونی، یک غذای ساده و در دسترس است که طرفدار زیادی هم در ایران دارد، اما اینکه چطور باید با کیفیت و سالم به دست مشتری برسد را در ادامه با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم، چرا که بسته بندی در این پروسه نقش بسیار مهمی دارد.

چرا طراحی بسته بندی ماکارونی لازم است؟

ماکارونی هم مثل هر ماده غذایی دیگر نیاز به بسته بندی دارد، چرا که هم باید بدون هیچ گونه افت کیفیت و آسیبی به دست مشتری برسد و هم بتواند در بازار پر رقابت امروزه،‌ حرفی برای گفتن داشته باشد و دیده شود.

اگر به عنوان تولید کننده ماکارونی برای طراحی بسته بندی ماکارونی رشته ای و یا حتی شکل دار، هر گونه نگرانی در زمینه دیده شدن محصولتان دارید.

باید بدانید با بسته بندی خلاقانه و صحیح می‌توانید حتی در بازاری که ترس از رو به رو شدن با آن را دارید متفاوت عمل کرده و توجه ها را به خود جلب کنید.

پس طراحی بسته بندی ماکارونی خلاقانه، نقش بسیار کلیدی‌ای در این کسب و کار دارد که در ادامه بیشتر  راجع به آن صحبت خواهم کرد.

اهمیت طراحی بسته بندی ماکارونی

وقتی کلمه خلاقانه را به میان میاورم، منظورم فقط یک ظاهر زیبا و رنگی نیست. خلاقیت در بسته بندی باید در تمامی مراحل طراحی بسته بندی ماکارونی، فونت،‌ عکس،‌ رنگ اجرا شود و در هر یک از این مراحل می‌توان به صورت حرفه‌ای خلاقیت را به کار گرفت.

با طراحی بسته بندی ماکارونی که نوعی طراحی بسته بندی مواد غذایی است،‌ به راحتی مراحل زیر را که در ادامه خواهم گفت، پشت سر خواهید گذاشت.

دیده شدن در بازار با طراحی بسته بندی ماکارونی

از آن جایی که ماکارونی یک کالای قدیمی است،‌ همانطور که انتظار می‌رود امروزه بازار پر رقابتی هم دارد، پس برگ برنده‌ی شما استفاده از خلاقیت طراحی بسته بندی ماکارونی است.

طراحی بسته بندی ماکارونی سهولت در حمل و نقل 

قبلا هم گفتم، خلاقیت تنها در زمینه طراحی گرافیکی محصول صورت نمی‌گیرد، بلکه لازم است در هنگام طراحی بسته بندی خلاقیت به خرج دهید. چرا که فرم بسته بندی می‌تواند حمل و نقل،‌ انبارداری و قرار گیری محصول را در قفسه راحت تر و به صرفه تر کند.

برند شدن محصول با طراحی بسته بندی ماکارونی

از طریق بسته بندی شما اطلاعاتی که لازم است مانند مواد تشکیل دهنده، وزن ماکارونی، طعم، تاریخ انقضا، شعار برند و لوگو را به مشتری می‌دهید.

حتی خلاقیت در این مرحله هم باعث می‌شود با اجرای یک بسته بندی خاص، در ذهن مشتری و بازار هدف خود ثبت شوید.

انواع طراحی بسته بندی ماکارونی

برای طراحی بسته بندی ماکارونی، از دو جنس پلاستیک و مقوا استفاده می‌شود. با اینکه اکثر بسته بندی های ماکارونی از جنس پلاستیکی است.

اما بسته بندی های مقوایی امروزه طرفداران بسیار زیادی در میان محیط زیست دوستان دارد. همچنین در بسته بندی های مقوایی، اجرای ایده های خلاقانه راحت تر از بسته بندی های پلاستیکی است.

به غیر از جنس، امروزه طراحی بسته بندی ماکارونی رشته ای و شکل دار به شکل های گوناگونی انجام می‌شود که در ادامه با مثال به توضیح آن ها می‌پردازم.

جعبه ساده طراحی بسته بندی ماکارونی

بسته بندی جعبه‌ای، با انداختن عکس ماکارونی یا طراحی یک طرح گرافیکی هوشمندانه می‌تواند گزینه خوبی برای بسته بندی باشد.

جعبه پنجره‌ای طراحی بسته بندی ماکارونی

این سبک طراحی بسته بندی ماکارونی، برای نشان دادن قطر، رنگ و شکل استفاده می‌شود. حتی می‌توان به خوبی از خلاقیت در این نوع بسته بندی استفاده کرد.

سلفونی طراحی بسته بندی ماکارونی

اکثرا در طراحی بسته بندی ماکارونی رشته ‌ای و شکل دار به از این جنس استفاده می‌شود و می‌توانید همین حالا هم انواع آن در سوپر مارکت سر کوچه خودتان به تعداد بالایی وجود دارد.

اما تیم رایاگرافیک خبری خوش برای شما دارد. حتی یک بسته بندی سلفونی هم می‌تواند منحصر به فرد و جذاب باشد و تنها خلاقیت است که می‌تواند این مسئله را ممکن کند.

پاکت طراحی بسته بندی ماکارونی

رشته‌ ای طراحی بسته بندی ماکارونی

طراحی بسته بندی ماکارونی رشته ‌ای هم مانند بقیه، به دو صورت پلاستیکی و مقوایی انجام می‌شود.

در بسته بندی این نوع ماکارونی که به آن اسپاگتی هم می‌گویند، علاوه بر حفظ کیفیت، حفظ ظاهر آن نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که به علت قطر نازک و قد آن امکان خرد شدنش بالاست.

حالا که در باره طراحی بسته بندی ماکارونی و اهمیت خلاقیت در آن را می‌دانید، در ادامه قصد دارم ۷ نوع بسته بندی ماکارونی خارجی و دلایل طراحی آنهارا باهم بررسی کنیم.

۱۵ نمونه خلاقانه طراحی بسته بندی ماکارونی

در این بسته بندی علاوه بر اینکه از پلاستیک استفاده نشده،‌ ظاهر ساده و مینیمال بودن آن جذابیت خاصی به آن اضافه کرده است.

جنس این بسته بندی هم مثل مورد قبلی است،‌ البته با استفاده از دو رنگ متفاوت که کمی آن را از سادگی در آورده است.

این بسته بندی علاوه بر ظاهر جذابی که دارد، مشکل تقسیم ماکارونی که دغدغه اصلی مصرف کنندگان است را هم حل کرده.

این بسته بندی خلاقانه هم مشکل تقسیم ماکارونی را هم برای یک نفر، هم برای دو نفر حل کرده است.

در این بسته بندی ماکارونی خارجی، از فرم خود ماکارونی برای طراحی آن استفاده شده که علاوه بر جذابیت، مخاطب می‌تواند ویژگی های محصول را تشخیص بدهد.

یک بسته بندی هوشمندانه دیگر برای تقسیم صحیح ماکارونی. همانطور که مشاهده می‌کنید،‌ گوشه بسته بندی یک علامت وجود دارد که اگر بسته را دقیقا از همان جا باز کنید، به راحتی اندازه مشخصی را بیرون بیاورید.

یک نوع بسته بندی پنجره‌ای و خلاقانه دیگر.

سخن پایانی طراحی بسته بندی ماکارونی

طراحی بسته بندی ماکارونی هم مانند بسته بندی محصولات دیگر، اهمیت بسیاری دارد تا در نهایت به کسب و کار شما آسیب نرساند. اگر قصد فروش ماکارونی را در بازار امروزی دارید.

به یاد داشته باشید بازار پر رقابتی در انتظار شماست! اما نگران نباشید، همانطور که قبلا هم گفتم با یک بسته بندی خاص و اصولی می‌توانید جور دیگری بدرخشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و انتخاب یک بسته بندی متفاوت و خلاقانه از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید.